Aποκλεισμός στα πέναλτι…

Αυτή την φορά δεν τα καταφέραμε… Ο αποκλεισμός μας από την Ευρώπη ήρθε με άδικο και ψυχοφθόρο τρόπο. Έτσι μετά από πέντε συνεχόμενες παρουσίες σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης, μείναμε εκτός.

Στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού χάσαμε με 1-0 από την Αστάνα και 2-1 στην διαδικασία των πέναλτι.

Το τέρμα της Αστάνα προήλθε από λάθος του διαιτητή ο οποίος ανακάλυψε πέναλτι για χέρι του Καρλάο μέσα στην περιοχή μας στο 15ο λεπτό του ματς. Ο ρεφ Γιάκομπ Κίλιτ είδε χέρι του Καρλάο σε σουτ του Τομάσοφ και έδειξε την άσπρη βούλα. Μια απόφαση 100% λανθασμένη.

Έτσι ο Ενρίκε πέτυχε το μοναδικό της αναμέτρησης στο 16΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα που οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Στο 29′ ο διαιτητής έκανε δεύτερο καθοριστικό λάθος  όταν ο Ρέζα βγήκε απέναντι από τον Έριτς, δέχτηκε το σπρώξιμο από τον Άνιτσιτς και έπεσε στο έδαφος. Ο διαιτητής αντί να δώσει πέναλτι και κόκκινη κάρτα αφού ο επιθετικός μας είχε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος, άφησε τον αγώνα να συνεχιστεί! Στο ημίχρονο ζήτησε συγνώμη (για το πέναλτι στον Καρλάο), αλλά το κακό είχε γίνει…

Στην διαδικασία των πέναλτι, χάσαμε 4 πέναλτι με τους Ντε Βινσέντι, Εφραίμ, Ντελατόρε και Σόουζα, ενώ σκόραρε μόνο ο Μοράις. Η Αστάνα ευστόχησε σε δύο με τους Αλμέιδα και Ενρίκε και πανηγύρισε την πρόκριση.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Νσούε, Βούρος (120΄ Γκέντσογλου), Καρλάο, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ (65΄ Ντε Βινσέντι), Σάλαϊ, Τάμαρι (85΄ Εφραίμ), Ρέζα (94΄ Ντελατόρε)

Στον πάγκο: Ρόμο, Μερκής, Ιωάννου

Έμειναν εκτός: Παρασκευάς, Αλεξάνδρου, Μιλάνοφ, Αρτυματάς.