Άνετη επικράτηση με τεσσάρα…μπορούσαμε και περισσότερα (pics)

Σημαντική νίκη για την Ομάδα μας, επικρατήσαμε με 4-0 ενάντια στη Σαλαμίνα με τα γκολ των Μοράις, Μιντίκκη(αυτογκόλ), Νσούε και Ντε Βινσέντι και έτσι σκαρφαλώσαμε στη 1η θέση με 26 βαθμούς. Επόμενο μας παιχνίδι την άλλη Κυριακή με τους χόχους.

Με πολύ γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ να είναι πιο επιθετικό και τη Σαλαμίνα να προσπαθεί να επιτεθεί με αντεπιθέσεις. Είχαμε κάποιες καλές στιγμές στο 1ο εικοσάλεπτο, όμως τις κλασσικές στιγμές τις είχε η φιλοξενούμενη ομάδα με κεφαλιά όπου απέκρουσε εκπληκτικά ο Βάτερμαν και ένα μακρινό σουτ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Παρ’ όλα αυτά στο 28ο λεπτό ο Ζαχίντ έπεσε μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε σωστά την άσπρη βούλα, με τον Μοράις να ευστοχεί και να ανοίγει το σκορ για τον Θρύλο. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό η Ομάδα μας διπλασίασε το σκορ, όταν από γύρισμα του Καζού ο Μιντίκκης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το 2-0 που ήταν και το σκορ του 1ου σαρανταπενταλέπτου.

Στο 2ο ημίχρονο ξεκινήσαμε με τους ίδιους ρυθμούς και στα πρώτα λεπτά είχαμε δύο καλές ευκαιρίες με τους Ζαχίντ και Νσούε αλλά δεν κατόρθωσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια, από το 60ο λεπτό και μετά ο ρυθμός είχε πέσει πολύ χωρίς να γίνονται φάσεις στο παιχνίδι. Ωστόσο στο 80ο λεπτό η Ομάδα μας έφτασε και σε 3ο γκολ με τον Νσούε, ο οποίος πήρε την κεφαλιά από την σέντρα-σουτ του Ζαχίντ και «σκότωσε» τις όποιες ελπίδες θα μπορούσε να είχε η Σαλαμίνα. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ντε Βινσέντι με σουτ μέσα στην περιοχή στις καθυστερήσεις.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Νσούε, Μερκής, Καρλάο (Βούρος 87′), Ιωάννου, Μοράις (Γκέντζογλου 80′), Καζού Τάμαρι, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Νατέλ (Μπαλόγκ 74΄)

Στο πάγκο βρίσκονται οι: Ρομό, Αρτυματάς, Εφραίμ, Σόουζα, Ρέζα, Αλωνεύτης

Σκόρερς: Μοράις, Μιντίκκης (αυτογκόλ), Νσούε, Ντε Βινσέντι /-

Κίτρινες Κάρτες: Νσούε / Μιντίκκης

Διαιτητής: Κώστας Ψευδιώτης