Τα ΜΜΕ για 'μας

Οι σωματοφύλακες του Χιώτη

Αν το αποτέλεσμα του χθεσινού ντέρμπι κόντρα στην Ομόνοια (3-2) ήταν διαφορετικό για τον ΑΠΟΕΛ, ο Διονύσης Χιώτης δεν θα γλύτωνε από τα πυρά των οπαδών της ομάδας του και όχι μόνο.

Ο Ελλαδίτης τερματοφύλακας έκανε ένα τραγικό λάθος στο 56ο λεπτό, «πουλώντας» την μπάλα στον Ασίς, ο οποίος πλάρασε σε κενή εστία δίνοντας προβάδισμα στην Ομόνοια (2-1).

Εκείνο το λάθος -αν και υπήρχε ακόμη χρόνος μέχρι το τέλος του αγώνα- θα μπορούσε να αποβεί καθοριστικό για την έκβαση του τελικού αποτελέσματος και τότε το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για την ήττα ή την ισοπαλία θα βάραινε τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Για καλή του τύχη, όμως, ο Διονύσης Χιώτης είχε για σωματοφύλακες του, τους Νεκτάριο Αλεξάνδρου και Ράφικ Τζιμπούρ. Ο πρώτος ισοφάρισε αρχικά σε 2-2 για τον ΑΠΟΕΛ και ο δεύτερος με το γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις του ματς (90+4′) λύτρωσε και την ομάδα του και τον έμπειρο τερματοφύλακα που ήταν έτοιμος να οδηγηθεί στο «εκτελεστικό απόσπασμα».

Κανείς δεν αμφισβητεί την αξία του Διονύση Χιώτη και όσα έχει προσφέρει μέχρι σήμερα στον ΑΠΟΕΛ. Είναι αλήθεια, όμως, ότι ο Ελλαδίτης κίπερ δεν είναι και στα καλύτερά του. Κλήθηκε να καλύψει το κενό του άτυχου Ούρκο Πάρντο στην πιο κρίσιμη καμπή της σεζόν και τόσο στο ματς με αντίπαλο την Ανόρθωση (3-3) όσο και χθες κόντρα στην Ομόνοια (3-2) έκανε σημαντικά λάθη που λίγο έλειψε να στοιχίσουν στον ΑΠΟΕΛ.

Ο Τόρστεν Φινκ πάντως πιστεύει σ’ αυτόν και τον στηρίζει, και το απέδειξε όταν τον υποδέχθηκε με μια ζεστή αγκαλιά μετά το τέλος του χθεσινού αγώνα στο ΓΣΠ.