Επιθετικός πλουραλισμός και αέρας αισιοδοξίας

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και την πιο ευρεία στην τρέχουσα σεζόν πέτυχε ο Θρύλος μας που επικράτησε 5-1 του Εθνικού και ατενίζει με πολύ περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον.

Η Ομάδα μας είναι στην έκτη θέση με 11 βαθμούς, όσους έχει και ο πέμπτος Άρης, απέχοντας μόνο τρεις από την πρωτοπόρο Ανόρθωση.

Για πρώτη φορά φέτος, οι νικητές φανέρωσαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα, βρίσκοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ, εκ των οποίων οι τέσσερις πέτυχαν το πρώτο φετινό γκολ τους (ο Μαρκίνιος σκόραρε δύο φορές απέναντι στην ΑΕΖ). Το κυριότερο, ήταν πιο δημιουργικοί από κάθε άλλο ματς.

Τα τέρματα

Οκτώ λεπτά ήταν… όλο το πρώτο ημίχρονο, καθώς εντός τους είχαμε ένα πέναλτι και τρία γκολ.

Στο 21’ ο Σαρφό ανατράπηκε από τον Ντράζιτς εντός περιοχής, καταλογίστηκε η εσχάτη των ποινών και ο Μαρκίνιος ευστόχησε εκτελώντας από τα 11 βήματα (24’). Δεν κράτησε για πολύ η χαρά μας καθώς ο Ντράζιτς εξιλεώθηκε στο 26’ με κεραυνό που δεν άφησε περιθώρια στον Μπέλετς, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Ωστόσο είχε απάντηση αμέσως ο Θρύλος μας, με το πιο ωραίο φετινό γκολ του σε δημιουργία, που ήρθε στο 28ο λεπτό. Μια αντεπίθεση που άρχισε από την άμυνα και με γρήγορες μεταβιβάσεις, έφτασε στην αντίπαλη περιοχή με σέντρα του Εντονγκαλά και εύστοχο σουτ του Γαβριήλ.

Πιο εύκολη έγινε η κατάσταση για την Ομάδα μας στο 50’, όταν ο Ντάλσιο βρήκε με ωραία κάθετη τον Εντονγκαλά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε στα δίχτυα. Το όνομά του στους σκόρερ έγραψε και ο Τσεπάκ, όταν νίκησε με καρφωτή κεφαλιά τον Μπογκατίνοφ, μετά από κόρνερ του Εφραίμ.

Πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Θρύλου μας πέτυχε ο Ζέφτε, πλασάροντας εύστοχα μετά από αντεπίθεση στο 82’.

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς (72′ Ζέφτε), Κρέσπο (62′ Πέτροβιτς), Ντβάλι, Τσεπάκ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (62′ Βιγιαφάνιες), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (62′ Εφραίμ), Εντονγκαλά (75′ Φετφατζίδης), Γαβριήλ.

Εθνικός (Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ): Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο (73′ Αγγελόπουλος), Νικολάου (46′ Ιωάννου), Σπιρόφσκι (52′ Χριστοφή), Λίπσκι, Λομοτέι, Ντράζιτς (81′ Πεχλιβάνης), Καμπρέρα, M. Ηλία (73′ Κ. Ηλία).

Σκόρερ: Μαρκίνιος 23′ (πεν.), Γραβιρήλ 28′, Εντονγκαλά 50′, Τσεπάκ 71′, Ζέφτε 82′ / Ντράζιτς 26′

Κίτρινες: Μαρκίνιος / Καμπρέρα, Σπιρόφσκι, Νικολάου, Ντε Ιριόντο.