Ποδοσφαιρο

5η σερί νίκη και αέρας κορυφής

Η Ομάδα μας πέτυχε την πέμπτη σερί νίκη της, επικρατώντας 2-1 της Καρμιώτισσας. Κορυφαίος για άλλη μία φορά ο Εντονγακλά με γκολ και ασίστ, ενώ ο Κβιλιτάια έσπασε την γκίνια, σκοράροντας μετά από πέντε αγωνιστικές.

Ο Θρύλος έφτασε στους 20 βαθμούς και ανέβηκε στην πρώτη θέση, κάτι που της δίνει αυτοπεποίθηση και γενικότερα πολύ καλή ψυχολογία ενόψει των δύσκολων αγώνων που ακολουθούν με τρία συνεχόμενα ντέρμπι. Ακολουθούν οι αναμετρήσεις με την ΑΕΚ στην Λάρνακα, την ΑΕΛ στο ΓΣΠ και τον Άρη στο «Αλφαμέγα».

Είναι πολύ σημαντικό ότι θα πάει στο ντέρμπι με λιγότερα αγωνιστικά προβλήματα ωστόσο θα πρέπει να αυξήσει τα καλά διαστήματα και να έχει μεγαλύτερη διάρκεια στους αγώνες που ακολουθούν.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ δεν είχε καλό ρυθμό και δυσκολευόταν στην ανάπτυξη του. Έκανε μόνο τρεις τελικές (οι δύο στον στόχο) και δεν είχε καταφέρει να επιβάλει το παιχνίδι του, αντίθετα μέχρι να προηγηθεί με τον Εντογκαλά στο 23’, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι.

Στο Β’ ημίχρονο οι αλλαγές που έγιναν βοήθησαν τον ΑΠΟΕΛ μεσοεπιθετικά να γίνει πιο δημιουργικό, να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, με τον Κβιλιτάια στο 66’ (το δεύτερο του Γεωργιανού φορ στο Πρωτάθλημα) και να χάσει μερικές πολύ καλές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Σε γενικές γραμμές ήταν μια «επαγγελματική» νίκη για τον ΑΠΟΕΛ που τον ανέβασε στην κορυφή και του δίνει ακόμα καλύτερη προοπτική σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον πρωτάθλημα όπως εξελίσσεται.

Τα γκολ

Η σημαντικότερη φάση του πρώτου ημιχρόνου κατέληξε με την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μαρκίνιος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε συρτή σέντρα και ο Εντονγκαλά σούταρε στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και ύστερα να «σκάσει» πίσω από τη γραμμή τέρματος στο 23’. Το γκολ κατακυρώθηκε κατόπιν ελέγχου από το VAR.

Στο 62’ σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Ντάλσιο έδωσε στον Εντονγκαλά ο οποίος σέντραρε και ο Κβιλιτάια με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε, αλλά με την παρέμβαση του VAR μέτρησε.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο ένατο λεπτό της καθυστέρησης με πέναλτι που κέρδισε ο Χριστοφόρου για πάτημα από τον Φαουάζ και εκτέλεσε εύστοχα ο Σουκ.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Ανέστης, Παντελή, Χριστοφόρου, Μαλόνε, Νιούπορτ, Ντούμπια (83′ Θεοδώρου), Μπενεζέτ (46′ Ματθαίου), Τσουκαλάς (83′ Γκραντινάρου), Φούρ, Σουκ, Ρόσι (74′ Νεοφύτου).

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καραμανώλης, Κρέσπο, Ζέφτε (46′ Σατσιάς), Εντονγκαλά, Πολυκάρπου (70′ Βιγιαφάνιες), Σαρφό (81′ Φαουάζ), Μαρκίνιος (63′ Δώνης), Ντάλσιο, Γαρβιήλ (63′ Κβιλιτάια).

Σκόρερ: Σουκ 90’+9 (πεν) / Εντονγκαλά 23′, Κβιλιτάια 66′

Κίτρινες: Σουκ, Κατσαντώνης / Σατσιάς, Καραμανώλης, Φαουάζ

Νίκη με ανατροπή 74 - 73 επί της Ανόρθωσης

Τ. Δώνης: «Χαρούμενος που επέστρεψα»