Καλαθοσφαιρα

Λάθη και διαιτησία…

Η Καλαθοσφαιρική μας ομάδα δεν τα κατάφερε στον 3ον τελικό με την ΑΕΚ. Χάσαμε με 79-74 στην παράταση τον ΑΠΟΕΛ και έτσι η ομάδα της Λάρνακας έφερε τη σειρά των τελικών με 2-1 υπέρ της στο «Κίτιον». Εκεί που θα τα παίξουμε όλα για όλα για να τους κερδίσουμε όπως και στον προηγούμενο αγώνα στην έδρα τους.

Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη με την ΑΕΚ τελικά να επικρατεί στις λεπτομέρειες αφού την βοήθησαν και κάποιες λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις. Καλύτερος παίκτης και 1ος σκόρερ για την Ομάδα μας ο Τσουπ με 19 που στο τέλος έδειξε να το παλεύει μόνος του.

Ο αγώνας

Μετά το αρχικό μπλακ άουτ της ομάδας μας που έφερε το 7-0 της ΑΕΚ, είδαμε τη σωστή αντίδραση από τους παίκτες μας. Δεν επέτρεπε καλή κυκλοφορία και τροφοδότηση των ψηλών, πίεζε και προκαλούσε λάθη (10 λάθη -1 ασσίστ στο ημίχρονο η ΑΕΚ) και ως εκ τούτο το 33 – 27 του ημιχρόνου ήταν φυσιολογική εξέλιξη.

Ο Κετσελίδης είδε πως δεν έβρισκε λύσεις και στην τρίτη περίοδο απέναντι στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ και επιστράτευσε τους ψηλούς του, στοιχείο όπου υπερέχει, που του βγήκε για να μειώσει στο καλάθι 46-44 στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

Η λογική απάντηση του Παπαδόπουλου ήταν η άμυνα ζώνης που εμπόδισε την ΑΕΚ από το να προσπεράσει αν και ο ίδιος ο ΑΠΟΕΛ επιθετικά δεν έβρισκε λύσεις. Δυο απανωτά τρίποντα από Έβανς και Ταιρίκ έκαναν το σκορ 52-50 με το ματς στο τελευταίο τετράλεπτο.

Ο Τσουπ κρατούσε τον Θρύλο όμως με τρίποντο του Ταιρίκ η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 60-60 και με τον Κακιούζη να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης, πήγαμε παράταση με το 62-62.

Σε αυτό το τελευταίο πεντάλεπτο η ΑΕΚ κέρδιζε τις φάσεις και έφτασε να προηγηθεί με τρίποντο του Πέτροβιτς 73-68. Στο τέλος δυστυχώς υπήρξε ένταση και διακοπή στον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 10-13, 33-27, 46-42,60-60, 74-79

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος) (14/22β., 24/53δ., 4/17τρ., 20-11ρ., 9ασ., 7κλ., 2κ., 8λ.): Ρόμπερσον 11 91), Έβανς 10 (2), Νεοφύτου 3 (1), Γουντς 13, Σιζόπουλος, Κούνας 4, Τατ 10, Τσουπ 19, Κακιούζης 4.