Τους περιμένουμε στο καμίνι

Το είχαμε γράψει και τις προηγούμενες μέρες. Η Μίντιλαντ δεν αποτελεί φόβητρο και ένας σοβαρός (όχι καλός) ΑΠΟΕΛ θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη από τη Δανία, όπως και έγινε.

Η ομάδα μας μπορεί να πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε, μπορεί να παρουσιάστηκε βελτιωμένη όμως και πάλι δεν μας ικανοποίησε αυτή η εμφάνιση. Στη συνέχεια περιμένουμε πολύ περισσότερα πράγματα.

Η πρωταθλήτρια Δανίας έχει τεράστιο πρόβλημα στη μεσοαμυντική της λειτουργία κι αν οι παίκτες μας ήταν λίγο πιο προσεκτικοί (ειδικά ο Λεάλ) θα μπορούσαμε να πετύχουμε κι άλλο γκολ. Μας προβλημάτισε η παρουσία της ομάδας μας στο 2ο ημίχρονο. Γίναμε σάκος του μποξ για τους Δανούς, μας έκλεισαν στα καρέ και μας άσκησαν τεράστια πίεση. Ευτυχώς, δεν κατάφεραν να σκοράρουν νωρίς.

Καταφέραμε να νικήσουμε εκτός έδρας στην Ευρώπη μετά από τρία ολόκληρα χρόνια. Αυτή η νίκη ίσως και να αξίζει πολλά εκατομμύρια ευρώ όμως θα πρέπει να παρουσιαστούμε σοβαροί και στον επαναληπτικό. To 1-2 μας δίνει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης γιατί μπορούμε να προκριθούμε ακόμα και με ήττα με 1-0. Ο Πασιένσια θα πρέπει να δουλέψει σκληρά αυτή τη βδομάδα και να διατηρήσει στην πρίζα τους ποδοσφαιριστές μας.

Σε ένα κατάμεστο ΓΣΠ, ο ΑΠΟΕΛ έχει όλα τα φόντα για να περάσει πανηγυρικά στον επόμενο γύρο με μια 2η νίκη. Χρειάζεται απόλυτη συγκέντρωση και σωστό πλάνο. Η Μίντιλαντ, όπως είδαμε και στο 2ο ημίχρονο μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνη. Οι Δανοί θα έρθουν στη Λευκωσία και θα μπουν επιθετικά από την αρχή. Με μια σωστή αμυντική λειτουργία δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα για να προκριθούμε, στο χέρι μας είναι.