Ποδοσφαιρο

Το ξέσπασμα του Ιγκόρ ντε Καμάργκο

Εδώ και καιρό ο Ιγκόρ ντε Καμάργκο δεν βρισκόταν στην καλύτερή του αγωνιστική κατάσταση. Είχε να σκοράρει στο πρωτάθλημα από τις 2 Φεβρουαρίου, κάτι που προφανώς δεικνύει πολλά. Στο χθεσινό παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΛ «ξέσπασε» (3-1)!

Αποτέλεσε τον ήρωα του ΑΠΟΕΛ, δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα του να συνεχίζει να κυνηγά δυναμικά τον Απόλλωνα ώστε να τον προσπεράσει. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα και στο τρίτο ήταν ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Μοράις!

Σε ό,τι αφορά στον ΑΠΟΕΛ, χωρίς να πιάσει καλή απόδοση, επέστρεψε σε νικηφόρα τροχιά και παραλλήλως στέφθηκε με επιτυχία το ντεμπούτο του Μπρούνο Μπαλταζάρ στον πάγκο των γαλαζοκιτρίνων. Οι παίκτες του κράτησαν μεγαλύτερη ώρα την μπάλα στα πόδια στο πρώτο ημίχρονο, όμως σε άλλο ένα παιχνίδι εκδήλωσαν αδυναμία στη διάσπαση κλειστής αμυντικής γραμμής.

Δεν οργανώθηκαν σωστά, υπήρχε έλλειψη ιδεών, ο Εμπεσίλιο ήταν επιπόλαιος και ο Ντελατόρε στο δεξιό άκρο της επίθεσης ήταν ακίνδυνος. Η μπάλα δεν έφτανε υπό τις καλύτερες προϋποθέσεις στην αντίπαλη περιοχή, με τον Ντε Καμάργκο στη γραμμή κρούσης να είναι αποκομμένος. Γενικώς, ο ΑΠΟΕΛ έδειξε βραχυκυκλωμένος, ενώ συνέχισε να δυσκολεύεται επιθετικά και στο δεύτερο ημίχρονο.