Ποδοσφαιρο

Θέλουμε ακόμα δουλειά…

Σε ένα πολύ σημαντικό για χρήσιμα συμπεράσματα φιλικό, η Ομάδα μας εξήλθε ισόπαλη 1-1 με τον Παναθηναϊκό του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Ο Σάββας Πουρσαϊτίδης είδε βελτίωση σε κάποια πράγματα και έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα. Ωστόσο είναι ξεκάθαρο ότι θέλουμε ακόμα αρκετή δουλειά για να είμαστε έτοιμοι όταν πρέπει.

Ήταν ένα παιχνίδι σε γρήγορο ρυθμό, που είχε ένταση και πολλές φορές δεν θύμιζε φιλικό. Φάνηκαν αδυναμίες από πλευράς μας. Σίγουρα υπάρχει δρόμος ώσπου να δέσει το σύνολό μας και να αποδίδει όπως θέλει ο προπονητής στον αγωνιστικό χώρο.

Τα γκολ πέτυχαν για το ΑΠΟΕΛ ο Θεοδώρου στο 22’ και για τον Παναθηναϊκό ο Καμπέτσης στο 50’

Το ματς

Άρχισε πολύ άσχημα το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ και για δέκα λεπτά ήταν σε παθητικό ρόλο και ο Σάββας Πουρσαϊτίδης είχε πολλά παράπονα από τους ποδοσφαιριστές του. Μετά από αντεπίθεση με τον Τσεπάκ στο 12’ άρχισαν να ξεθαρρεύουν οι Λευκωσιάτες και προσαρμόζονται στο πάσινγκ γκέιμ της ομάδας του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Παρά το γεγονός ότι η μπάλα βρισκόταν περισσότερο σε πράσινα πόδια, οι γαλαζοκίτρινοι άρχισαν να γίνονται απειλητικοί με γρήγορες πάσες. Πιο δραστήριος ο Ντανίλο, με συμπαραστάτη τον Θεοδώρου. Πολλή δουλειά στο κέντρο από τον Νταουσβίλι, ο οποίος με καίριες παρεμβάσεις του βοήθησε στο κλέψιμο της μπάλας και κατά συνέπεια στις ευκαιρίες για αντεπιθέσεις της ομάδας του.

Η λύση στο γκολ, όμως, ήρθε από στατική φάση στο 22’. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε συρτά προς τον Εφραίμ το κόρνερ, αυτός σέντραρε και ο Θεοδώρου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά να σκάσει κάτω και να περάσει τη γραμμή.

Για περίπου ένα δεκάλεπτο έχασαν τον ρυθμό τους οι γηπεδούχοι και οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι. Ωστόσο προς το τέλος του ημιχρόνου άρχισε η πίεση ξανά από το αθηναϊκό τριφύλλι κυρίως από τα δεξιά, καθώς η αριστερή πτέρυγα του ΑΠΟΕΛ με τους Σαμπάλα και Εφραίμ δεν πήγαινε καλά στα μαρκαρίσματα. Μάλιστα, παραλίγο να έρθει η ισοφάριση στο 44’, αλλά το δοκάρι στάθηκε σύμμαχος του Ουζόχο μετά από σουτ του Ενγκμπακοτό από δεξιά.

Και αν τη γλίτωσε στο παρά ένα του πρώτ0υ 45λέπτου, δεν κατάφερε το ίδιο στο 50’. Από τα δεξιά του Παναθηναϊκού και αριστερά του ΑΠΟΕΛ, προήλθε το γκολ της ισοφάρισης με δράστη τον Καμπετσή, ο οποίος συνδυάστηκε με τον Χατζηγιοβάνη και σούταρε στα δίχτυα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης (77′ Ξενόπουλος), Κώτσιρας (76′ Σάντσεθ), Βέλεθ (85′ Σαβιέρ), Σιδεράς, Χουάνκαρ, Ενγκμπακοτό (46′ Αϊτόρ), Μαουρίσιο (71′ Αλεξανδρόπουλος), Πέρεθ (85′ Σάρλια), Χατζηγιοβάνη (76′ Αγιούμπ), Βιγιαφάνιες (72′ Μουζούκης), Καρλίτος (46′ Καμπετσής).

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Τσεπάκ (64′ Σάντος), Καρώ, Βινίσιους (85′ Κούτσακος), Σαμπάλα, Εφραίμ (77′ Εντονγκαλα), Νταουσβίλι (64” Λουντέμο), Ντε Βινσέντι, Θεοδώρου (85′ Κατσαντώνης), Νταντίλο (85′ Σατσιάς), Κβιλιτάια (88′ Γουίλερ).

Σκόρερ: 50′ Καμπετσής / Θεοδώρου 22′

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

5′ O Χατζηγιοβάνης πέρασε τους Σαμπάλα και Βινίσιους, αλλά ο Νταουσβίλι έδιωξε σε κόρνερ.

6′ Κακό διώξιμο του Βινίσιους και νέο κόρνερ.

10′ Τέταρτο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό που κυριαρχεί στο γήπεδο.

12′ Καλό κατέβασμα του Τσεπάκ και φάουλ εκτός περιοχής σε καλή θέση.

13′ Απευθείας εκτέλεση του Ντε Βινσέντι, η μπάλα άουτ.

15′ Συρτό σουτ εκτός περιοχής από τον Κβιλιτάια, δεν έχει πρόβλημα ο Διούδης.

17′ Σέντρα του Σαμπάλα, ο Κβιλιτάια στην προσπάθειά του να κάνει κεφαλιά υπέπεσε σε φάουλ.

21′ Σουτ του Εφραίμ, κόντρα και κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

22′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε κόρνερ πασάροντας στον Εφραίμ, αυτός σέντραρε, ο Θεοδώρου με κεφαλιά στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καρώ σούταρε στα δίχτυα. Η μπάλα να πέρασε τη γραμμή από την κεφαλιά του Θεοδώρου και το γκολ χρεώνεται σε αυτόν.

28′ Ζητά πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ για σπρώξιμο του Κβιλιτάια από τον Βέλεθ, αλλά ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη.

29′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος σούταρε από κοντά, αλά έστειλε την μπάλα άουτ.

35′ Ο Θεοδώρου στον Ντανίλο, αυτό σέντραρε, αλλά ο Κβιλιτάια υπό πίεση δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε.

44′ Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό μετά από κοντινό, πλάγιο σουτ του Ενγκμπακοτό.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

(Έντονες διαμαρτυρίες επειδή έφευγε στην αντεπίθεση ο ΑΠΟΕΛ και απέμεναν περίπου 10” για το τέλος της τρίλεπτης καθυστέρησης)

ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46′ Ο Ντε Βινσέντι στον Θεοδώρου, αυτός σούταρε λίγο έξω από την περιοχή υπό πίεση και έχασε την πρώτη ευκαιρία του ημιχρόνου.

50′ ΓΚΟΛ 1-1! Οι Καμπετσής και Χατζηγιοβάνης συνεργάστηκαν από δεξιά, άδειασαν την άμυνα του ΑΠΟΕΛ και ο πρώτος με σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Ουζόχο.

51′ Δοκάρι με σκατή κεφαλιά του Βινίσιους μετά από εκτέλεση κόρερν του Ντε Βινσέντι.

59′ Λάθος του Βινίσιους με πισινή κεφαλιά, ο Αϊτορ πήγε να επωφεληθεί και ο Ουζόχο διώχνει σε κόρνερ.

66′ Καλή ενέργεια του Θεοδωρου και σουτ, η μπάλα κόντραρε και χάθηκε η ευκαιρία.

67′ Εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ, κεφαλιά του Καρώ, η μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

74′ Όχι του Ουζόχο σε σουτ του Αϊτόρ από κοντά.

84′ O Αγιούμπ άνοιξε αριστερά στον Χουάνκαρ, αυτός έκανε το γύρισμα απέκρουσε ο Ουζόχο και ο Καμπετσής με το ριμπάουντ δεν κατάφερε να κάνει σωστό σουτ!

Πουρσαϊτίδης: «Ποδοσφαιρικός μου πατέρας ο Ιβάν»

Ντε Βινσέντι: «Δεν έχει πιστεύω, πρέπει»