Στο Β’ μέρος ήταν ΑΠΟΕΛ!

Παίζοντας πολύ καλά στο Β’ ημίχρονο και πολύ άσχημα στο Α’ η Ομάδα μας νίκησε με 2-0 την Αναγέννηση στην 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος και με εννιά βαθμούς (και με αγώνα λιγότερο όπως και η ΑΕΚ).

Το Α’ ημίχρονο

Χωρίς δεύτερη σκέψη, ήταν το χειρότερο φετινό ΑΠΟΕΛ στο Α’ ημίχρονο του αγώνα μας με την Αναγέννηση Δερύνειας στο ΓΣΠ για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Ο Τόμας Κρίστιανσεν μας εξέπληξε όλους πραγματοποιώντας επτά αλλαγές στην 11άδα σε σχέση με τον αγώνα της Πέμπτης με την Αστάνα. Όλοι οι παίκτες μας όμως (και οι τέσσερεις που έπαιξαν την Πέμπτη βασικοί και οι υπόλοιποι), ήταν υποτονικοί και έδειξαν υποτίμηση στον αντίπαλο που ξάφνιασε με το καλό παιχνίδι του.

Ειδικά κάποιοι παίκτες όπως οι Βάντερ, Αλεξάνδρου, Σέρτζιο, Μπρεσάν, Μπερτόλιο, ήταν πολύ κάτω του μετρίου και έκαναν πάρα πολλά λάθη.

Οι καλύτερες φάσεις

Στο 2’ ο Βάντερ έδωσε στον Γιαννιώτα ο οποίος λίγο έξω από την περιοχή σούταρε δυνατά όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Μάστρου.

Ο Ντε Καμάργκο τραυματίστηκε στο 9’ έπειτα από φάουλ του Μάρισιτς και συνέχισε με μπανταρισμένο κεφάλι.
Στο 17’ ο Ντε Καμάργκο έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μάστρου με κεφαλιά, σε σέντρα του Γιαννιώτα από δεξιά.

Στο 25’ ο Μπερτόλιο ανάγκασε τον Μάστρου να διώξει εντυπωσιακά με σουτ λίγο έξω από την περιοχή της Αναγέννησης ενώ στο ίδιο λεπτό ο Γιαννιώτας γύρισε την μπάλα στη καρδιά της περιοχής εκεί όπου ο Ντε Καμάργκο ανενόχλητος έστειλε την μπάλα με κεφαλιά άουτ.

Το Β’ ημίχρονο

Στο Β’ ημίχρονο η Ομάδα μας παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένη και κατάφερε να γίνει πιο αποτελεσματική. Πέτυχε δύο τέρματα ενώ με λίγη τύχη θα μπορούσε τουλάχιστον άλλα τόσα.

Στο 48’ ο Ντε Καμάργκο με κεφαλιά απείλησε τον Μάστρου ο οποίος αντέδρασε θετικά.

Το γκολ του Ντε Καμάργο
Στο 57’ ο Βάντερ έπειτα από ωραία πάσα του Μπρεσάν, σέντραρε στην περιοχή και ο Ντε Καμάργκο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Γκολάρα ο Βάντερ στο 78′
Η υπεροχή της Ομάδας μας καρποφόρησε εκ νέου στο 78′ με γκολάρα του Βάντερ ο οποίος είδε τον Μάστρου λίγο έξω από την γραμμή του τέρματος και τον κεραυνοβόλησε από μακριά.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Καρλάο, Μερκής, Αλεξάνδρου, Σέρτζιο, Μοράις, Μπερτόλιο, Γιαννιώτας (62΄ Εφραίμ), Μπρεσάν (68΄ Αρτυματάς) Βάντερ, Ντε Καμάργκο (72΄ Πιέρος).