Ποδηλασια

Πρωτιά Αγρότη στο 7ο Κύπελλο Ποδηλασίας

Ο Αλέξανδρος Αγρότης κατέλαβε την πρώτη θέση στην κατηγορία Ανδρών και Εφήβων στον 7ο αγώνα Kυπέλλου ποδηλασίας που έγινε την προηγούμενη Κυριακή (13/9).

Στην κατηγορία Μ2 (41-55 χρονών) γυναικών, η Ελένη Ταντή κατέλαβε την 1η θέση, ενώ στην αντίστοιχη διαδρομή των ανδρών ο Νικόλας Μεττός τερμάτισε 3ος.

Στην ανάβαση Τροόδους, με τη συμμετοχή 80 περίπου αθλητών έλαβε χώρα ο 7ος αγώνας κυπέλλου ποδηλασίας.

Στην κατηγορία Ανδρών και Εφήβων, απόστασης 23 χιλιομέτρων (Κακοπετρία – Πρόδρομος – Όλυμπος), ο Αλέξανδρος Αγρότης τερμάτισε στην 1η θέση με διαφορά δυο λεπτών από το δεύτερο.  Ο αθλητής του ΑΠΟΕΛ, πήρε από νωρίς το προβάδισμα, το οποίο διεύρυνε σταδιακά και έφτασε στην εύκολη επικράτηση.

Οι κατηγορίες Μ2 Ανδρών και Γυναικών έτρεξαν 17 χιλιόμετρα. Η εκκίνηση δόθηκε στην Κακοπετρία και τερμάτισαν στον Πρόδρομο.

Η Ελένη Ταντή είχε πολύ καλή εκκίνηση και λίγα μέτρα μετά βρέθηκε στην πρώτη θέση, την οποία διατήρησε μέχρι τέλους.

Ο Νικόλας Μεττός είχε πολύ καλή θέση σε όλη τη διαδρομή. Κρατούσε επαφή με τους πρωτοπόρους, αλλά τελικά περιορίστηκε στην 3η θέση.