Καλαθοσφαιρα

Πρώτοι στο 11ο Ζιβανάρειο

Ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο στο παιχνίδι κόντρα στον Κεραυνό, και στο τέλος δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την νίκη και την πρώτη θέση στο 11ο Ζιβανάρειο Τουρνουά.

Οι “γαλαζοκίτρινοι” μπήκαν δυνατά και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχαν ήδη πάρει προβάδισμα στο σκορ με 10-20. Η διαφορά για τον ΑΠΟΕΛ αυξήθηκε στην δεύτερη περίοδο, από δέκα σε δεκαπέντε πόντους, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 27-42.

Στην επανάληψη ο Κεραυνός μπήκε πιο ορεξάτος στο γήπεδο και ήταν πολύ καλύτερος, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Αυτό είχε αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά των πόντων των δύο ομάδων σε 47-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Κεραυνός πάλεψε μέχρι το τέλος, όμως η μεγάλη διαφορά που δημιούργησε προηγουμένως ο ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να καλυφθεί, με το τελικό σκορ να είναι 62-72 υπέρ των “γαλαζοκιτρίνων”.