Πρόκριση με 2η νίκη και καλή εμφάνιση (video)

Με δεύτερη νίκη επί της Βοϊβοντίνα και πάλι με 2-1 η Ομάδα μας σφράγισε το εισιτήριο της πρόκρισης στον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ. Με γκολ των Κίνγκσλεϊ Σαρφό (27’) και Γιώργου Εφραίμ (74’ πέναλτι) επιβληθήκαμε των Σέρβων στο στάδιο Καρατζόρτζε στο Νόβι Σαντ και κάναμε το πρώτο βήμα (από τα τρία που απαιτούνται) για να επιστρέψουμε σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Επόμενος αντίπαλος μας η Ντίλα Γκόρι Γεωργίας που κέρδισε με 3-1 την Βόρσκλα Πολτάβα και έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει την Πέμπτη 10 Αυγούστου στη Γεωργία και ο επαναληπτικός στις 17 Αυγούστου στη Λευκωσία.

Η Βοϊβοντίνα έβαλε δύσκολα στον ΑΠΟΕΛ, αφού ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 με τον Ζούκιτς στο 37΄ και μας άσκησε πίεση στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Μπέλετς φώναξε «παρών» όταν χρειάστηκε και έκοψε τη φόρα των Σέρβων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γαλαζοκίτρινοι βελτιώθηκαν, κράτησαν τη Βοϊβοντίνα μακριά από την εστία του Μπέλετς και «σκότωσαν» την υπόθεση πρόκριση με το πέναλτι του Εφραίμ στο 74’. Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις μία τελική προσπάθεια σε ολόκληρο το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο κάτι που δείχνει και την εξαιρετική διαχείριση του παιχνιδιού από τον προπονητή και τους πάικτες μας.

Έτσι τρίτωσε το καλό στη Σερβία. Μετά τον Ερυθρό Αστέρα (2008-09) και την Παρτίζαν (2009-10), ο Θρύλος μας πανηγυρίζει πρόκριση επί της Βοϊβοντίνα και μετρά το απόλυτο των τριών προκρίσεων επί σερβικού εδάφους.

Βοϊβοντίνα (Ράντοσλαβ Μπάτακ):Τσάρεβιτς, Γέλισιτς (86′ Βούκσεβιτς), Τραορέ, Τσρνομάρκοβιτς, Λαζάρεβιτς (86′ Μπιέκοβιτς), Μιλοσάβλεβιτς, Ζούκιτς, Νίκολιτς (76′ Ραντούλοβιτς), Τσούμιτς, Μπαράγιε (76′ Ιβάνοβιτς), Βούκιτς (62′ Mαλμπάσιτς).

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Τσεπάκ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (69′ Πέτροβιτς), Ντάλσιο (85′ Βιγιαφάνιες), Φετφατζίδης (69′ Γαβριήλ), Γουίλσον (61′ Εφραίμ), Κβιλιτάια (85′ Τομανέ).

Σκόρερ: Ζούκιτς 37′ / Σαρφό 27′, Εφραίμ 74′ (πεν.)

Κίτρινες: Λαζάρεβιτς, Ζούκιτς / Ντάλσιο, Τσεπάκ, Κρέσπο.