Ποδοσφαιρο

Πως αντιδρά μετά από ήττα

Ο ΑΠΟΕΛ κατά την τρέχουσα σεζόν έδωσε 19 αγώνες έχοντας ως απολογισμό 10 νίκες, 4 ισοπαλίες και σε 5 παιχνίδια ηττήθηκε. Η πιο πρόσφατη ήττα και παραλλήλως πρώτη με τον Πάολο Τραμετσάνι στον πάγκο ήταν στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, οπότε εξυπακούεται πως για να προσβλέπει η ομάδα σε επιστροφή σε νικηφόρα τροχιά στο επικείμενο παιχνίδι με τον Απόλλωνα, θα πρέπει να αντιδράσει δυναμικά.

Αλήθεια, τι έκανε ο ΑΠΟΕΛ στη φετινή αγωνιστική περίοδο μετά από ήττα; Καταρχάς δεν δέχθηκε δεύτερη διαδοχική «σφαλιάρα». Δύο φορές έδωσε ισχυρές «απαντήσεις», δηλαδή βρήκε τον δρόμο που οδηγούσε προς τη νίκη και ισάριθμες έμεινε στην ισοπαλία.

Η αρχή έγινε με το «καλημέρα» των αγωνιστικών υποχρεώσεών του. Στη Λιθουανία έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι απέναντι στη Σούντουβα και στον επαναληπτικό κέρδισε. Με σκορ όμως που δεν αρκούσε για να πάρει την πρόκριση στον δεύτερο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Την… πάτησε στο Ταλίν καθώς στη ρεβάνς με τη Φλόρα έχασε με 0-2, αλλά έχοντας στην τσέπη το σκορ του πρώτου 90λεπτου στο ΓΣΠ (5-0), τσέκαρε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Στο αμέσως επόμενο ματς απέναντι στη Χάποελ Μπερ Σεβά εξήλθε ισόπαλος 2-2 στο Ισραήλ, σκορ που τον βοήθησε ενόψει ρεβάνς για να προχωρήσει πιο κάτω στη διοργάνωση.

Επόμενος «σταθμός»; Μετά την ήττα από την Αστάνα στο Καζακστάν (0-1, 1-2 π.) και τον πρόωρο αποκλεισμό από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ο ΑΠΟΕΛ έστω και με την ψυχή στο στόμα επιβλήθηκε εκτός έδρας του Ερμή (1-0). Βρήκε τα ψυχικά αποθέματα εν μέσω αμφισβήτησης και πήρε το τρίποντο.

Και τέλος, της βαριάς ήττας από τη Δόξα (2-5) ακολούθησε το Σούπερ Καπ με αντίπαλο την ΑΕΚ. Στην κανονική διάρκεια, το ματς δεν είχε αναδείξει νικητή (1-1).