Ο Μερκής μίλησε τελευταίος

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, η Ομάδα μας επηρεασμένη από τις πολλές και σημαντικές απουσίες, κατάφερε δύο φορές να ισοφαρίσει το προβάδισμα του Απόλλωνα και έστω και στο παρά κάτι να σώσει τον ένα, πολύτιμο, βαθμό.

Το Α’ ημίχρονο

Στο 6΄ το σουτ του Εφραίμ από καλή θέση, έξω.

Στο 22΄ στην πρώτη του επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με το Μάγκλιτσα.

Άμεση ήταν η απάντηση μας, στο 24΄. Εκτέλεση φάουλ του Εφραίμ, κεφαλιά του Καρλάο και 1-1.

Στο 34′ ο Άλεξ Ντα Σίλβα με φάουλ έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα για δεύτερη φορά στον αγώνα.

Στο 43′ ο Βάλε απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το πλασέ του Εφραίμ.

Το β’ ημίχρονο

Στο 47΄ το σουτ του Μοράις έφυγε έξω, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Βινίσιους στο 50΄.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 55΄, όταν μετά από σέντρα του Αντωνιάδη, ο Αρτυματάς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπρούνο Βάλε και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.
Στο 65′ ο διαιτητής δεν μας έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Εφραίμ από τον Στυλιανού ο οποίος πατάει το πόδι και ανατρέπει τον παίκτη μας.

Αφού πιέσαμε πολύ στα τελευταία λεπτά, ο Μερκής μας λύτρωσε στο τελευταίο λεπτό στέλνοντας από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Μερκής, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Σέρτζιο, Βινίσιους (55΄ Αντωνιάδης), Μοράις, Βάντερ (78΄ Πιατκόφσκι), Αρτυματάς (73΄ Στίλιτς), Εφραίμ, Σωτηρίου.

Κίτρινες Κάρτες: Καρλάο, Εφραίμ – Μάγκλιτσα (2η), Γκιέ.
Εισιτήρια: 9.026 εισιτήρια, εκ των οποίων τα 462 από τους φίλους του Απόλλωνα. 8.564 ήταν τα δικά μας εισιτήρια.