Νίκη που τα είχε όλα

Πολύ καλό παιχνίδι για την ομάδα μας που κέρδισε την Νέα Σαλαμίνα με 3-1 και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπυ αιωνίων.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό και κυριάρχησε στο παιχνίδι. Έχοντας τον Κλωναρίδη σε δαιμονιώδη μέρα που ταλαιπώρησε αφάνταστα τους αμυντικούς των ερυθρολεύκων καταφέραμε να προηγηθούμε στο 16 με τον Γκάρνερ. Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και μετά την επίτευξη του γκολ σε μια προσπάθεια να καθαρίσουμε το παιχνίδι από το πρώτο μέρος. Το δεύτερο γκολ της ομάδα μας ήρθε και πάλι από τον Γκάρνερ όταν στο 40 μετά από εκτέλεση φάουλ του Τομάς ΝτεΒινσέντι με κεφαλιά σημείωσε το 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο και στο 52 ο Άγγλος πέτυχε και τρίτο γκολ σφραγίζοντας την νίκη της ομάδα μας. Από εκεί και πέρα η ομάδα κατέβασε στροφές με το Σάββα Πουρσαϊτίδη να κάνει αρκετές αλλαγές. Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να μειώσει στο 62 ενώ ο Γιώργος Εφραίμ έχασε σπουδαίες ευκαιρίες να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα μας.

Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για την ομάδα μας που τα είχε όλα, γκολ, δοκάρια, χατ-τρικ. Η νίκη δίνει βαθμολογική ανάσα στην ομάδα μας που κόλλησε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας ενώ η υπόθεση εξάδα να ξεκαθαρίζει την ερχόμενη βδομάδα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Μερκής, Βινίσιους, Γουίλερ, Ανουάρ, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Κλωναρίδης, Κατσαντώνης, Γκάρνερ.
Στον πάγκο: Σίλβα, Σάντος, Ζόρζε, Εφραίμ, Σαχάρ, Σατσιάς, Ζαμπάλα, Σιέλης, Ντονγκαλά.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Μπρένο, Σανκό, Χριστοφόρου, Καμισόκο, Ντουβεντρού, Κονφέ, Ντανίλο, Κρεάν, Βάγκνερ.

Στάδιο:  Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος