Νέα, πανάξια νίκη στο «αιώνιο» και κορυφή! (photos & vid)

Παίζοντας πολύ καλά και αποφασιστικά στο Β’ ημίχρονο η Ομάδα μας νίκησε με 2-0 την Ομόνοια χάρις σε τέρματα των Ντάλσιο (58’) και Εφραίμ (82’) ως τυπικά φιλοξενούμενους για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος, πανηγυρίζοντας την τρίτη φετινή και έκτη σερί νίκη επί της «αιώνιας» αντιπάλου μας.

Βγάζοντας σωστή αντίδραση επιστρέψαμε στις νίκες, μετά την ισοπαλία (1-1) κόντρα στη Δόξα και ταυτόχρονα επιστρέψαμε και στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Με 56 βαθμούς προσπεράσαμε την ΑΕΚ (54 β.), της οποίας εκκρεμεί το ντέρμπι της Καθαράς Δευτέρας (27/2) κόντρα στον Απόλλωνα.

Ιστορία έγραψε με το γκολ που πέτυχε ο Γιώργος Εφραίμ. Ο αρχηγός μας έφτασε τα 10 συνολικά σε αγώνες ανάμεσα στις δύο μεγάλες ομάδες του νησιού και έπιασε τον θρυλικό Ανδρέα Στυλιανού στην πρώτη θέση όλων των εποχών!

Για την 26η η Ομάδα μας υποδέχεται τη Νέα Σαλαμίνα, την Δευτέρα, 6/3). Μεσολαβεί, υπενθυμίζουμε, το ντέρμπι Κυπέλλου, την Τετάρτη (1/3).

Το ματς

Στο ξεκίνημα του το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές. Είχαν μάλιστα από μια μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά του ματς. Αρχικά οι πράσινοι απείλησαν με τον Λοΐζου στο 3’, μετά από τη λάθος εκτίμηση του Γουίλερ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα (13’) ο Μακέντα είχε διπλή ευκαιρία, με τον Λανγκ να σώζει πάνω στη γραμμή τη δεύτερη προσπάθεια του Ιταλού.

Σταδιακά ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, οι δύο ομάδες έκλεισαν τους χώρους προς τις περιοχές τους, βάζοντας δύσκολα η μία στην άλλη. Η Ομάδα μας είχε ελαφρώς τον έλεγχο και ήταν αυτή που είχε τη μοναδική τελική προσπάθεια πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όταν στο 40’ ο Μακέντα νίκησε τον Λέτσγιακς στη μονομαχία, με τον Φαμπιάνο όμως να του λέει «όχι».

Με το ξεκίνημα της επανάληψης (46’), βρήκαμε αντίπαλα δίχτυα με σουτ στην κίνηση του Μπεν, μετά από γύρισμα του Μαρκίνιος και «γκάφα» του Φαμπιάνο. Το γκολ όμως ακυρώθηκε, για φάουλ του Μακέντα στον Μίλετιτς, στο ξεκίνημα της φάσης μετά από παρέμβαση του VAR.

Δώδεκα λεπτά αργότερα (58’) ο καταφέραμε να πάρουμε κεφάλι στο σκορ, όταν ο Μακέντα έκλεψε στον χώρο του κέντρου, μετά από λάθος του Λανγκ, άλλαξε γρήγορα με τον Μπεν και έδωσε όμορφη κάθετη πάσα στον Ντάλσιο. Αυτός μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Μίλετιτς και πλάσαρε σωστά για το 1-0.

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει ο Ιρανός, έκανε ο Εφραίμ στο 82′ με εκτός περιοχής σουτ. Ο αρχηγός μας με μακρινό σουτ νίκησε τον Φαμπιάνο, έγραψε το 2-0 και ουσιαστικά τελείωσε την αναμέτρηση.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή):  Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Μίλετιτς, Λέτγιακς (60′ Κίτσος), Μπασιρού, Κούσουλος (70′ Κασάμα), Παπουλής (70′ Μπάρκερ), Λοΐζου, Μπεζούς (60′ Ανσαριφάρντ), Μπεσεντίν.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Μαρκίνιος (76′ Εφραίμ), Βιγιαφάνες (84′ Ντβάλι), Ντάλσιο, Μπεν (61′ Νταουσβίλι), Μακέντα.

Σκόρερ: – / Ντάλσιο 58′, Εφραίμ 82′

Κίτρινες: Μπεζούς, Παπουλής / Μακέντα.