Μιλόγεβιτς: «Δεν μπορεί να ακυρωθεί αυτό το γκολ / Δεν τον ακούμπησε ο Καρώ»

Τα παράπονα του για το ακυρωθέν γκολ του Κοσταντίνοφ, αλλά και για τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Καρώ, εξέφρασε μετά τη νίκη (2-1)  επί της Ομόνοιας, για τον πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων αγώνα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου, ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

Εξέφρασε επίσης την ικανοποίηση του για την προσπάθεια των παικτών του στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ήμασταν πολύ καλύτεροι απ’ ότι στο πρώτο, τόνισε.

Όσα δήλωσε ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς:

Αρχικά είπε: “Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Θέλαμε να έχουμε ένα καλό σκορ αλλά δεν είναι τίποτα άλλο από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο πρώτο μέρος δεν ξέρω για ποιο λόγο, είχαμε πολλές λανθασμένες αποφάσεις, ήμασταν πολύ αργοί. Από αυτά που είπαμε, πολλά δεν τα κάναμε και φυσιολογικά ήμασταν πίσω στο σκορ. Διορθώσαμε κάποια πράγματα στο 2ο και ήμασταν πολύ καλύτεροι, πετύχαμε δυο γκολ. Θα σταθώ στο ακυρωθέν γκολ. Και εγώ πραγματικά μπερδεύτηκα, δεν ξέρω πότε είναι γκολ, πότε δεν είναι, πότε είναι VAR, πότε δεν είναι. Από την θέση μου που το είδα, δεν μπορεί αυτό το γκολ να ακυρωθεί. Επίσης μπορώ να πάρω θέση, ο Καρώ ήταν μπροστά στα μάτια μου, δεν τον ακούμπησε καθόλου και πήρε 2η κίτρινη. Μπορεί να είναι πολύ αυστηρό. Σε τέτοια παιχνίδια αυτά παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο, να μένεις με δέκα παίκτες σε ένα ντέρμπι. Απ’ εκεί και πέρα θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Στο 2ο μέρος έδωσαν τα πάντα και ο κόσμος μας βοήθησε, ήταν δίπλα μας σε όλο το παιχνίδι. Κάτω τα κεφάλια, έχουμε πολύ σημαντικό παιχνίδι και συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς πολλές μέρες για ξεκούραση. Περιμένω κάποιους παίκτες να επιστρέψουν”.

-Υπάρχει εξήγηση για τις δυο διαφορετικές εικόνες σε κάθε ημίχρονο; “Δεν ήταν μόνο ένας παίκτης για να μπορούμε να το διορθώσουμε, δεν είχαμε κινητικότητα, δεν ζητούσαμε τη μπάλα. Παίρναμε αποφάσεις αλλά ήταν λάθος και αυτό συμβαίνει. Στο ημίχρονο διορθώσαμε, αντιδράσαν οι παίκτες. Καμιά φορά συμβαίνουν αυτά τα πράγματα. Στο 2ο το διορθώσαμε και δεν είναι εύκολο σε ένα ντέρμπι με την Ομόνοια”.

-Το 2022 δεχόσταν τέρμα με το σταγονόμετρο, το 2023 δέχεστε με πολλή ευκολία αλλά έχετε ανατροπές, κάτι που δεν είχατε πριν. Που το αποδίδετε; “Δεν θα συμφωνήσω ότι δεχόμαστε εύκολα. Τι είμαστε εμείς να μην δεχόμαστε; Στο ποδόσφαιρο όταν βλέπεις την στατιστική και δέχεσαι γκολ λες δεν έχεις καλή άμυνα, όταν βάζεις πολλά γκολ λες είναι η καλή η επίθεση. Εγώ είμαι ένας προπονητής που όλοι παίζουν άμυνα και όλοι επίθεση και τα παιδιά το καταλαβαίνουν. Όταν ήρθα κάναμε 2-3 ευκαιρίες, βάζαμε 1-2 γκολ και κερδίζαμε. Έχουμε ποιοτικούς παίκτες, Μπεν και Μακέντα μας βοήθησαν πάρα πολύ. Παίζουμε και χωρίς Δώνη, Βιγιαφάνες. Έχουμε ποιότητα. Με ΑΕΚ και Απόλλωνα δεχθήκαμε γκολ νωρίς, αν ήμασταν εκτός ποδοσφαίρου θα λέγαμε ότι η ομάδα δεν ήταν συγκεντρωμένοι. Όμως το ποδόσφαιρο παίζεται για το γκολ, το θέμα είναι να βάζεις ένα περισσότερο από τον αντίπαλο”.

-Για την αντίδραση της ομάδας του στο 2ο μέρος και την ανατροπή: “Μου αρέσει αυτή η αντίδραση, δείχνει ότι οι παίκτες έχουν χαρακτήρα. Ξέρουν ότι δεν μπορείς ποτέ να τα παρατάς. Παίζεις για την φανέλα σου, για την ιστορία σου. Καμιά φορά δεν έρχονται τα πράγματα όπως θέλεις. Είναι και αυτοί άνθρωποι. Γι’ αυτό εγώ είμαι ο προπονητής και είμαι υπεύθυνος για όλα. Εγώ θέλω να δίνουν ψυχή, να παλεύουν, να κάνουν αυτά που δουλεύουνε και απ’ εκεί και πέρα δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Είναι ωραίο να κάνεις αυτές τις ανατροπές. Δεν μου… αρέσουν, δεν νομίζω να αρέσουν σε κανένα! Σίγουρα μια ανατροπή έχει μεγάλη σημασία αν μένεις με 10 παίκτες”.

Το ΑΠΟΕΛ χτίζει ξανά σερί νικών με την Ομόνοια, τι σημαίνει αυτό για τους παίκτες; “Εγώ θέλω να βλέπουν όλα τα παιχνίδια το ίδιο. Απλά όταν είναι κλάσικο όπως το λέτε εσείς σίγουρα από μόνοι τους έχουν ένταση. Η Ομόνοια είναι καλή ομάδα. Εμείς το θέλουμε το κύπελλο. Δεν είναι εύκολο αλλά αυτό που με ευχαριστεί πάρα πολύ είναι να βλέπουμε όλους τους αντιπάλους το ίδιο και να θέλουμε να κερδίσουμε. Στο ποδόσφαιρο μετρά μόνο το αποτέλεσμα”.

-Ένα σχόλιο για τον Ντάλσιο ο οποίος είχε γίνει νωρίς αλλαγή με τον Απόλλωνα και στα επόμενα παιχνίδια βγάζει αντίδραση και είναι πολύ καλύτερος… “Εγώ έτσι λειτουργώ. Εγώ πάντα διαλέγω την καλύτερη δυνατή ομάδα. Η ομάδα αυτή δεν είναι φτιαγμένη από τους καλύτερους παίκτες αλλά από τις καλύτερες λύσεις που διαλέγω με τους συνεργάτες μου. Σήμερα μπορεί να ήταν 2-3 παίκτες στον πάγκο που άξιζαν να παίζουν. Για κάθε παίκτη μετρά και η αυτοπεποίθηση. Ο Ντάλσιο κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά παρόλο ότι δεν είναι η φυσική του θέση. Όμως είναι ταλαντούχος παίκτης, κάνει τη δουλειά του και σίγουρα είμαι ευχαριστημένος. Αυτό δεν σημαίνει πως ο Ντάλσιο θα παίξει στο επόμενο παιχνίδι. Το κατάλαβαν αυτό οι παίκτες και δίνουν το 100% όποιος και να παίζει γιατί πάνω από όλα είμαστε ομάδα, παίζουμε για τον ΑΠΟΕΛ”.

-Δουλέψατε για να χτυπήσετε τον αντίπαλο στην αδυναμία του στις στατικές φάσεις; “Οι στημένες φάσεις είναι κάτι που δουλεύουμε. Μας έλειπε ο Βιγιαφάνες που είχε πολύ καλά χτυπήματα. Μέχρι που ήρθε ο Μπεν είχαμε προβλήματα. Είναι ωραίο αλλά στο ποδόσφαιρο όλα τα δουλεύεις, δεν έρχεται τίποτα στην τύχη”.

Τσεπάκ: «Πάντα ωραίο να κερδίζεις την Ομόνοια»

Ν. Αλεξάνδρου: «Έχει πολλές πιθανότητες για να κάνει το Νταμπλ»