Μίλησε η ψυχή του Θρύλου (photos)

Πλεονέκτημα για την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου πήρε η Ομάδα μας μετά τη νίκη με 2-1 στον πρώτο προημιτελικό αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο την Ομόνοια. Ο Θρύλος μας επικράτησε με ανατροπή, στον πρώτο προημιτελικό αγώνα της διοργάνωσης και απέκτησε πλεονέκτημα, ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί την Τετάρτη, 1η Μαρτίου (18:00) στο ΓΣΠ.

Η Ομάδα μας με μεγάλα ψυχικά αποθέματα και με «όπλο» τις στατικές φάσεις, κατάφερε να φύγει νικήτρια σε ένα παιχνίδι που στράβωσε αρκετά, όμως βρήκε τις λύσεις και στο τέλος πανηγύρισε μία σπουδαία επιτυχία. Τη δεύτερη φετινή επί του «αιωνίου» αντιπάλου, σε ισάριθμες αναμετρήσεις, αποκομίζοντας πολλαπλά οφέλη. Ο «χρυσοπόδαρος» Μπεν ήταν ο δημιουργός και των δύο τερμάτων μας, με ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ, ενώ από το πόδι του (σε εκτέλεση φάουλ) είχε αρχίσει η φάση του ακυρωθέν τέρματος του Κοσταντίνοφ.

Οι παίκτες μας παρά το κακό πρώτο ημίχρονο, έβγαλαν αντίδραση στην επανάληψη και ισοφάρισαν με τον Καρώ. Δεν επηρεάστηκαν ούτε από την ακύρωση του τέρματος από τον Κοσταντίνοφ, μα ούτε από την αποβολή του Κύπριου στόπερ στο 69’, με δεύτερη κίτρινη που αμφισβητήθηκε απόλυτα δικαιολογημένα από τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Είχαν τα ψυχικά αποθέματα, την ποιότητα και το καθαρό μυαλό να εκμεταλλευτούν την ικανότητά τους στις στατικές φάσεις και έκαναν βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λανγκ, Κίτσος (78′ Σράντι), Μπασιρού (78′ Χαραλάμπους), Κούσουλος, Παπουλής (69′ Λέτσγιακς), Λοϊζου (88′ Μπάρκερ), Ανσαριφάρντ (88′ Μπέζους), Μπεσεντίν.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (71′ Ντβάλι), Μπεν (90′ Εφραίμ), Μακέντα (90’+2 Ηλία).

Σκόρερ: Ανσαριφάρντ 29′ / Καρώ 52′, Ντάλσιο 85′

Κίτρινες: Μπασιρού, Λανγκ, Μπεσεντίν / Καρώ (2η), Κοσταντίνοφ.

Αποβολές: Αυγουστή 44′ / Καρώ 69′