Ποδοσφαιρο

Μετά από δεκαέξι ολόκληρους μήνες

Δεκαέξι μήνες. Ναι, τόσος χρόνος πέρασε από την τελευταία νίκη του ΑΠΟΕΛ στην οποία βρήκε τον τρόπο για να στείλει την μπάλα στο αντίπαλο πλεκτό έξι ή περισσότερες φορές σ’ ένα παιχνίδι του ποδοσφαιρικού μας μαραθωνίου.

Έχοντας ασφαλώς ως αφετηρία το ματς της 2ης αγωνιστικής, όπου η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια επιβλήθηκε με το ευρύ 6-2 της Πάφος FC, αρχίσαμε να γυρίζουμε τον χρόνο πίσω προκειμένου να εντοπίσουμε την αμέσως προηγούμενη πιο ευρεία επιτυχία (σε επίσημο ματς). Και σταματήσαμε στη σεζόν 2013-14 και πιο συγκεκριμένα στον αγώνα με την Ανόρθωση, ο οποίος διεξήχθη στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής ή αν το προτιμάτε 9ης των πλέι οφ.

Στις 11 Μαΐου του 2014, οι γαλαζοκίτρινοι είχαν βάλει την αντίπαλό τους στα δίχτυα, χορταίνοντας τους απαιτητικούς φίλους τους με γκολ. Η γιγαντο-οθόνη του ΓΣΠ έγραφε μετά το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή: ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση 8-1. Τα τέρματα υπενθυμίζουμε είχαν πετύχει οι Κακά (5΄, 40΄), Ντε Βινσέντι 17΄, 23΄, 32΄), Αμορίν (52΄), Σέρινταν (64΄), Σέρζιο (81΄), ενώ η αντίπαλος είχε μειώσει με αυτογκόλ του Μοράις, τέσσερα λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λέπτου.

Μια επιτυχία που διατήρησε τις πιθανότητες για την κατάκτηση του τίτλου, ένας στόχος που υλοποιήθηκε στο φινάλε απέναντι στην ΑΕΛ, με την ομάδα της Λευκωσίας να πανηγυρίζει εκείνη την περίοδο το back2back μετά από 65 ολόκληρα χρόνια («εξάρα» είχε ρίξει με τα Κούκλια, αλλά στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της σεζόν 2013-14).

Από το εν λόγω ματς με την Ανόρθωση μέχρι αυτό με την Πάφος FC, o ΑΠΟΕΛ έδωσε 34 αγώνες αλλά σε κανέναν εξ αυτών δεν κατάφερε να σημειώσει έξι ή περισσότερα τέρματα. Αξίζει να σημειωθεί πως κατά τη λήξασα σεζόν κέρδισε δύο φορές τον Εθνικό με 4-0 (8η και 19η αγωνιστική) και στο φινάλε με 4-2 τον Ερμή. Ποτέ, δηλαδή, δεν παραβίασε στην αντίπαλη εστία έξι ή περισσότερες φορές.