Ποδοσφαιρο

Ισορροπημένη η προϊστορία

Μεγάλες συγκινήσεις αναμένονται στις διπλές αναμετρήσεις της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στην ημιτελική φάση του θεσμού με τα παιχνίδια να είναι ιδιαίτερα αμφίρροπα από την στιγμή που οι δύο αντίπαλοι δείχνουν ισοδύναμοι.

Οι 33 συναντήσεις!

Ο ΑΠΟΕΛ και ο Απόλλωνας συναντήθηκαν συνολικά 33 φορές στον θεσμό του κυπέλλου σε διάφορες φάσεις του με κάποιες απ’ αυτές οι αναμετρήσεις να είναι διπλές.

Οι γαλάζιοι της Λεμεσού σ’ αυτούς τους 33 αγώνες μετρούν συνολικά 15 νίκες και μαζί 8 προκρίσεις ανάμεσα στους και οι κατακτήσεις του τροπαίου στους τελικούς του 1986 και 2010.

Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ έχει 15 νίκες και 9 προκρίσεις εκ των οποίων οι δύο απ’ αυτές είναι οι νίκες του στους τελικούς του 1993 και 1995 όπου κατέκτησε το τρόπαιο.

Όσον αφορά τις ισοπαλίες σε σύνολο 33 αναμετρήσεων μόνο 3 φορές τα παιχνίδια έληξαν χωρίς νικητή.

Η 2η φορά!

Όσο παράξενο και αν ακούγεται είναι μόλις η 2η φορά στην ιστορία των δύο που συναντιόνται στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Συγκεκριμένα συναντήθηκαν στην φάση αυτή την αγωνιστική περίοδο 1968-69 σε μονό παιχνίδι τότε και τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό κερδίζοντας με 2-0.

Στον τελικό μάλιστα οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 1-0 της Ομόνοιας και κατέκτησαν το τρόπαιο.

Ο τελικός του Μερκή!

Το 2010 ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα συναντήθηκαν για 4η φορά στον τελικό του κυπέλλου αφού είχαν προηγηθεί οι τελικοί του 1986 όπου τον κατέκτησαν οι γαλάζιοι κερδίζοντας με 2-0 καθώς επίσης και αυτοί του 1993 και 1995 όπου βρήκε τους γαλαζοκίτρινους να πανηγυρίζουν τον τίτλο κερδίζοντας με 4-1 και 4-2 αντίστοιχα.

Στο μεγάλο τελικό λοιπόν του 2010 που έγινε στο ΓΣΖ ανήκε στον Γιώργο Μερκή! Ο πρώην παίκτης του Απόλλωνα πλήγωσε τη νυν ομάδα του αφού με δικό του γκολ στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης χάρισε το τρόπαιο στους γαλάζιους αφού μέχρι εκείνο το σημείο ο αγώνας ήταν ισόπαλος 1-1.

Ο Μπαγκούρα άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ζεβλάκοφ ισοφάρισε για τον ΑΠΟΕΛ στο 23΄ του αγώνα για να έρθει ο Γιώργος Μερκής στο 73΄ του παιχνιδιού να οδηγήσει τους γαλάζιους στην κατάκτηση του κυπέλλου.