Ποδοσφαιρο

Ισορροπία στην τελευταία δεκαετία

Δεδομένος είναι ο βαθμός δυσκολίας στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα. Αυτό πηγάζει ασφαλώς από τη δυναμική του επικείμενου αντιπάλου του ΑΠΟΕΛ, την «τεσσάρα» που του έριξε την περασμένη εβδομάδα στο ΓΣΠ και από κάτι ακόμα. Ποιο; Στις αναμετρήσεις πρωταθλήματος των προηγούμενων τριών σεζόν που διεξήχθηκαν στο Τσίρειο, ο ΑΠΟΕΛ μονάχα μία φορά καρπώθηκε τους τρεις βαθμούς. Δηλαδή, στην πιο πρόσφατη προϊστορία δεν τα πάει καλά.

Σε έξι ματς, η ομάδα της Λεμεσού επιβλήθηκε στις τέσσερις εξ αυτών και μία φορά οι μονομάχοι έμειναν στην ισοπαλία (0-0). Η μοναδική νίκη των γαλαζοκιτρίνων στο εν λόγω διάστημα ήταν στις 2 Μαρτίου 2016 (26η αγωνιστική), όταν με γκολ του Γιώργου Εφραίμ στο 6ο μόλις λεπτό επιβλήθηκε με 1-0. Κάτι που προφανώς κρούει πιο έντονα το καμπανάκι ενόψει της αυριανής αναμέτρησης.

Κατά την τελευταία δεκαετία, τώρα, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενήθηκε 15 φορές από τον Απόλλωνα πάντοτε στο πρωτάθλημα, μετρώντας αμφότεροι οι ομάδες από επτά νίκες και μία ισοπαλία. Από τη σεζόν 2007-08 και εντεύθεν, ξεχωρίζει η ευρεία νίκη που είχαν πετύχει οι πρωτευουσιάνοι την αγωνιστική περίοδο 2010-11 με 5-0. Ένα ματς που είχε γίνει στις 17 Οκτωβρίου 2010 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.