Επιτυχημένη η τελευταία πρόβα

Στην τελική πρόβα πριν τον πρώτο μας φετινό Ευρωπαϊκό αγώνα νικήσαμε με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Δασάκι,  δείχνοντας καλά στοιχεία ιδιαίτερα στο Α’ ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε ο Πιέρος Σωτηρίου, νωρίς στο 3΄ μετά από ασίστ του Βινίσιους. Η απάντηση από τον ΠΑΣ ήταν άμεση καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φερφελής έφερε το παιχίδι στα ίσα. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Σωτηρίου και πάλι με προβολή στο 13΄ μετά από μπαλιά του Εφραίμ.

Κατά διαστήματα η Ομάδα μας έδειξε αρετές, ιδιαίτερα επιθετικές και φάνηκε ότι επιδίωξη του Κρίστιανσεν  ήταν να πιέσει ψηλά. Φάνηκε επίσης για άλλη μια φορά ο τρόπος με τον οποίο θέλει να αγωνίζεται η ομάδα ο Δανός τεχνικός, με έναν μπροστά από τα δυο στόπερ και δυο πιο μπροστά, πίσω από τους επιθετικούς.

Τον πρώτο ρόλο τον επωμίστηκε ο Νούνο Μοράις, ενώ δίδυμο μπροστά του ήταν οι Ντε Βινσέντι και Βινίσιους. Κάτω από τα δοκάρια παρέταξε τον Βάτερμαν, δεξιά στην άμυνα τον Μιλάνοφ, αριστερά τον Αλεξάνδρου και στο κέντρο της οπισθοφυλακής ήταν οι Αστίθ και Καρλάο. Στα άκρα της επίθεσης κινούνταν οι Βάντερ και Εφραίμ και στην κορυφή της επίθεσης ο Σωτηρίου.

Αναλυτικά η σύνθεση της Ομάδας μας: Βάτερμαν, Καρλάο, Αστίθ (67΄ Μερκής), Μιλάνοφ (70΄ Σέρτζιο), Αλεξάνδρου, Μοράις (80΄ Αρτυματάς), Βινίσιους (67΄ Ορλάντι), Ντε Βινσέντι (80΄ Μπρεσάν), Βάντερ (83΄ Παπαφώτης), Εφραίμ (63΄ Αλωνεύτης), Σωτηρίου (87΄ Χαραλάμπους).