Καλαθοσφαιρα

Εύκολη νίκη

Ο ΑΠΟΕΛ αξιοποίησε την έδρα του και κέρδισε την ΑΕΚ με 75-65 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας Γυναικών. Η Σόνια Παπαδοπούλου σκόραρε 28 πόντους και αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ για την ομάδα μας, η οποία ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας με οχτώ βαθμούς.

Οι γαλαζοκίτρινες του Τάσου Στουγιαννούδη δεν άρχισαν καθόλου καλά τον αγώνα. Στην 1η περίοδο υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Οι εννιά πόντοι που πέτυχαν, έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να ξεφύγει στους πέντε πόντους και να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η ομάδα μας εμφανίστηκε εντελώς διαφορετική και ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα. Σκόραρε 22 πόντους και πήγε στα αποδυτήρια με το +1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε με ψυχολογία και διάθεση να πετύχει τη 2η του νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα μας, με τη Σόνια Παπαδοπούλου σε μεγάλα κέφια, σκόραρε 20 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο και 24 στο τελευταίο πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-14, 22-16, 20-17, 24-18