Εφιαλτικό βράδυ και πρόκριση στα πέναλτι! (Photos)

Η Ομάδα μας παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα, στο πρώτο ημίχρονο θετικό, στο δεύτερο και στη παράταση απαράδεχτο, με σκορ 2-2 που διαμορφώθηκε από τη κανονική διάρκεια του αγώνα και διατηρήθηκε και στην παράταση, πήρε τη πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-2. Η εικόνα που είδαμε σήμερα ήταν πέρα για πέρα απογοητευτική και πρέπει πάση θυσία να αλλάξουν πολλά κυρίως σε ψυχολογικό επίπεδο και στη νοοτροπία.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ομάδα μας μπήκε δυνατά και έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι. Οι Βόσνιοι περιορίστηκαν στο δικό τους μισό στα πρώτα δέκα λεπτά χωρίς να μπορούν να απειλήσουν. Παρ’ όλα αυτά στο 11’ στη πρώτη τους προσπάθεια να φτάσουν στην εστία μας υπήρξε ολιγωρία στην άμυνα με τον Ίβανσιτς να μένει αμαρκάριστος και να σκοράρει με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τοντόροβιτς. Οι ποδοσφαιριστές μας αντέδρασαν άμεσα και στο 14’ μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ανουάρ, ο Ζεράλδες μπήκε στη περιοχή και γύρισε τη μπάλα στρώνοντας την στον Ατζίλι ο οποίος δεν μπορούσε να αστοχήσει κάνοντας το 1-1 για την Ομάδα μας. Ευτυχήσαμε να γυρίσουμε το παιχνίδι πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου όταν στο 26’ μετά από κόρνερ του Ατζίλι, ο γίγαντας Νούχιου με εξαιρετική γυριστή κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομάδα μας ήταν σαν να μη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο δίνοντας χώρους στην Ζρίνσκι να ανέβει και να πιέσει. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δεχτούμε το γκολ της ισοφάρισης στο 69’ από τον Μπιλμπίγια σε μια φάση που πάλι υπήρξε αδράνεια στην άμυνα. Ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο η Ζρίνσκι ήταν πιο επικίνδυνη και σε ορισμένες φάσεις μάλιστα κινδυνεύσαμε να δεχτούμε και τρίτο γκολ. Η Ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να εκδηλώσει μόλις μία τελική προσπάθεια ενώ οι Βόσνιοι πέντε. Η εικόνα όλο και γινόταν χειρότερη χωρίς ωστόσο να διαφοροποιείται το σκορ με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στη παράταση.

Στην παράταση η Ομάδα μας δε κατάφερε να απειλήσει και η προβληματική εικόνα διήρκησε και για τα τριάντα λεπτά με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Μιγκέλ Σίλβα απέκρουσε δύο πέναλτι και έδωσε τη πρόκριση στην Ομάδα μας με 4-2. Τα πέντε πέναλτι της Ομάδας μας εκτέλεσαν οι Γένσεν (εύστοχο), Ατζίλι (άστοχο) , Μπεν Σαχάρ(εύστοχο), Τάμαρι (εύστοχο), Ντε Βινσέντι (εύστοχο).

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Σάντος, Ζόρζε, Ζεράλδες, Ενσούε, Ανουάρ( Λουντέμο 86’), Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ (Γένσεν 63’), Εντογκαλά (Τάμαρι 73’), Ατζίλι, Νούχιου (Μπέν Σαχάρ 98’)

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Μερκής, Σιέλης,

Κίτρινες κάρτες: Ανουάρ, Νούχιου, Ατζίλι

Ενσούε: «Πρέπει να μάθουμε από το σημερινό παιχνίδι»

Σίλβα: «Να δούμε όλα τα αρνητικά και να δουλέψουμε»