Δίκαιη νίκη που μας δίνει ελπίδες πρόκρισης (photos)

Η Ομάδα μας κάνοντας την ανατροπή νίκησε με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης στην 3η αγωνιστική του Ομίλου μας στο Europa League και αύξησε σημαντικά τις πιθανότητες πρόκρισης της στους «32» της διοργάνωσης, στόχος που παραμένει πολύ δύσκολος.

Η ομάδα της Τρίπολης μας αιφνιδίασε και ήταν καλύτερη στο πρώτο τέταρτο. Στην συνέχεια όμως αντιδράσαμε σωστά, σταδιακά ελέγξαμε το παιχνίδι και κερδίσαμε άξια.

Το παιχνίδι

Ο Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό. Οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ, μέχρι να καταλάβουν τι είχε γίνει, ήταν ήδη πίσω στο σκόρ με 0-1. Ο Αρτυματάς έκανε το λάθος, πήρε τη μπάλα ο Μπερτόλιο και έδωσε έτοιμο γκολ στο Λουί ο οποίος είχε ένα εύκολο έργο. Στο 16ο λεπτό δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα με τους προβολείς του γηπέδου. Ο Ρώσος διαιτητής διέκοψε τον αγώνα για έντεκα λεπτά.

Με την επανέναρξη του αγώνα οι παίκτες της Ομάδας μας πίεσαν για την ισοφάριση. Η κατοχή της μπάλας είχε φτάσει στο 62 % υπέρ μας. Όσο περνούσε η ώρα η Ομάδα μας αύξανε την πίεση. Οι παίκτες μας σφυροκόπησαν την εστία του Θεοδωρόπουλου όμως το γκολ δεν ερχόταν. Σε μια από τις τελευταίες φάσεις του ημιχρόνου κερδίσαμε πέναλτι σε χέρι αμυντικού του Αστέρα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φερνάντο Καβενάγκι. Ο Αργεντινός ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Υρύλος μας μπήκε φορτσάτος στην επανάληψη και πίεσε για ένα 2ο γκολ. Στο 47’ ο Στίλιτς έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και ανάγκασε το Θεοδωρόπουλο να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 58’ στείλαμε και 2η προειδοποίηση με το Γιώργο Εφραίμ. Ο Κύπριος μεσοεπιθετικός έκανε την κεφαλιά όμως απόκρουσε τη μπάλα ο τερματοφύλακας του Αστέρα. Ένα λεπτό αργότερο ο Καρλάο έκανε το 2-1 με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Στίλιτς. Στο 64ο λεπτό ο Πιατκόφσκι βγήκε απέναντι από το Θεοδωρόπουλο σε ένα μοναδικό τετ-α-τετ. Ο Πολωνός έκανε το πλασέ όμως νικήθηκε από τον Ελλαδίτη πορτιέρο.

Στο 79’ ο Χαραλαμπίδης έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ανάγκασε το Θεοδωρόπουλο σε μια δύσκολη απόκρουση. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Αστέρα βγήκαν μαζικά στην επίθεση και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης. Οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων δεν απέφεραν καρπούς και με λίγη προσοχή η Ομάδα μας θα έφτανε σε τρίτο γκολ.

ΑΠΟΕΛ (Κετσπάγια): Βάτερμαν, Αμόριν, Καρλάο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Μοράις, Βινίσιους, Στίλιτς (87’ Αστίθ), Βάντερ (79’ Χαραλαμπίδης), Εφραίμ, Καβενάγκι (63’ Πιατκόφσκι).