Άτυπη ρεβάνς και κορυφή

Η Ομάδα μας νίκησε τον Απόλλωνα με 2-1 στο Τσίρειο, επέστρεψε στην κορυφή και πήρε την (άτυπη) ρεβάνς της ήττας στο ΓΣΠ πριν από μία εβδομάδα.

Το σκορ άνοιξε ο Μάκλιτσα στο 26’. Η Ομάδα μας «γύρισε» το παιχνίδι με γκολ του Ζαχίντ στο 45’+4 και του Ενσούε στο 52’.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου στο 45’+4, Ο Ζαχίντ με ένα γύρισμα γύρω από τον άξονα του και ένα ασύλληπτο σουτ αρκετά έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Βάλε και έκανε το 1-1.

Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου η Ομάδα μας «γύρισε» το παιχνίδι, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ, ο Ενσούε έστειλε με προβολή την μπάλα στα δίκτυα.

Χάσαμε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 78’, όταν από πολύ κοντά ο Βάλε απέκρουσε το σουτ του Ντελατόρε.

Στην επόμενη αγωνιστική η Ομάδα μας θα υποδεχτεί τον Εθνικό Άχνας στο ΓΣΠ (6/2).

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζάντερ, Άλεφ, Άλαν (81’ Σαρδινέρο), Παπουλής (64’ Σκέμπρι), Μάγκλιτσα, Γιάκολις, Σελάγια (73’ Ντα Σίλβα).

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Πέρεθ, Ενσούε, Πολιακόφ, Μερκής, Ιωάννου, Σόουζα, Μοράις, Εμπεσίλιο (77’ Βούρος), Ζαχίντ, Ορ (46’ Εφραίμ), Ποτέ (71’ Ντελατόρε).

Σκόρερ: 26’ Μάγκλιτσα / 45’+4 Ζαχίντ, 52’ Ενσούε.

Κίτρινες: Άλεφ, Παπουλής, Ρομπέρζ / Σόουζα.

Κόκκινες: Μερκής (2η κίτρ.).

Γήπεδο: Τσίρειο.