ΑΕΛ – ΑΠΟΕΛ 0-3: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε…

Απλά και εύκολα η Ομάδα μας έφτασε σε άνετη νίκη με 0-3 ενάντια στην αελ στο Τσίρειο Στάδιο. Τα γκολ για τον Θρύλο σημείωσαν οι Μοράις, Ιωάννου και Αλωνεύτης. Πλέον ο ΑΠΟΕΛ μας πάει στο +5 από τον απόλλωνα και περιμένει την αυριανή του αναμέτρηση για να δει κατά πόσον θα μείνει έτσι η διαφορά.

Στο 12ο λεπτό ο Βοζίνια έκανε λάθος απομάκρυνση της μπάλας από την μικρή του περιοχή του. Η μπάλα έφτασε στα πόδια του αρχηγού μας Νούνο Μοράις ο οποίος με ένα δυνατό φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Βοζίνια που ήταν εκτός θέσης για το 0-1.

Στο 42′  ο Καζού έκανε το σουτ με τον Βοζίνια να κάνει την ασταθή απόκρουση και τον Νικόλα Ιωάννου να κάνει το 0-2 από κοντά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ο ΑΠΟΕΛ μας κατάφερε να σκοράρει και τρίτο τέρμα με τον Αλωνεύτη στο 90ο λεπτό.Ο Μοράις έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Αλωνεύτη να προλαβαίνει τον Βοζίνια στην έξοδο και να κάνει με προβολή το 0-3.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Γκοντάλ, Γουίλερ, Φιντέλις, Γκαστανιάγα, Λεάντρο, Ντα Σίλβα (Αγκάνοβιτς 56′), Τζαρσίνιο, Αβραάμ (Νιλς 53′), Μακρής, Χουράδο (Μυτίδης 67′)

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Βάτερμαν, Βούρος, Καρλάο, Ιωάννου, Καζού, Γιάκολις, Μοράις, Τάμαρι (Ζαχίντ 60′), Νατέλ (Βιντιγκάλ 75′), Σόουζα, Μπέζιακ (Αλωνεύτης 84′)

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή

Σκόρερ: -/ Μοράις, Ιωάννου, Αλωνεύτης

Κίτρινες: Ντα Σίλβα, Γκαστανιάγια / Σόουζα,  Βούρος , Καρλάο