Καλαθοσφαιρα

Με κορυφαίο τον Κακιούζη

Ο ΑΠΟΕΛ απέδειξε και απόψε ότι πολύ δύσκολα θα παραδώσει τα σκήπτρα!

Όπως έχασε στον πρώτο τελικό μέσα στο Λευκόθεο, με τον ίδιο τρόπο νίκησε την ΑΕΚ μέσα στο Κίτιον στον δεύτερο αγώνα για την τελική φάση των πλέι οφ στο πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας.

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ήταν αυτό που έγινε στη Λάρνακα, όπως βέβαια ήταν και το πρώτο. Πανομοιότυπο το σενάριο με την αναμέτρηση να κρίνεται και πάλι στα τελικά στάδια και με την έδρα πάλι να μην έχει τον πρώτο λόγο!

Ειδική μνεία όμως επιβάλλεται να γίνει στην παρουσία του Μιχάλη Κακιούζη! Αυτός ήταν ο ηγέτης των νικητών στην επιτυχημένη δυσκολότατη τους προσπάθεια!

Αν και στην αρχή, ο δεύτερος τελικός είχε ένα αργό τέμπο, στη συνέχεια ο ρυθμός έγινε πολύ γρήγορος και με τις δυο ομάδες να παρουσιάζονται αρκετά εύστοχες στο διάστημα αυτό, παρά το ότι ουσιαστικά ένας παίκτης (από έκαστη ομάδα) “τραβούσε το κουπί” στον εκτελεστικό τομέα. Ο Μακφάτεν από πλευράς ΑΕΚ και ο Κακιούζης για το ΑΠΟΕΛ. Να σημειωθεί ότι οι γαλαζοκίτρινοι είχαν προηγηθεί στο ξεκίνημα με 6-10, αλλά στη συνέχεια, κυρίως λόγω της περιφερειακής ευστοχίας του Μακφάτεν, η ΑΕΚ κατάφερε να προσπεράσει με 14-12. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, κάτι που κράτησε μέχρι και το φινάλε της 1ης περιόδου, σημείο στο οποίο το ΑΠΟΕΛ είχε το προβάδισμα με 20-22.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα για το ΑΠΟΕΛ στη 2η περίοδο! Οι γαλαζοκίτρινοι έκαναν σερί 0-7 και έτσι στο 12`, ανέβασαν τη διαφορά στο +9! Σκορ 20-29, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει προβλήματα στην άμυνα.

Με την επάνοδο του Μπρέζετς στο παιχνίδι, η γηπεδούχος καταφέρνει να αντιδράσει άμεσα! Αρχικά οι πρασινοκίτρινοι έκαναν σερί 8-0 για να ρίξουν τη διαφορά στον πόντο (28-29) και στη συνέχεια, αυτό το σερί ανέβηκε στο 12-1 και έτσι στο 16`, η ομάδα της Λάρνακας προσπέρασε με 32-31! Από το σημείο αυτό και ως την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, οι δυνατές άμυνες εκατέρωθεν είχαν τον πρώτο λόγο και ενώ οι δυο ομάδες πήγαιναν ξανά σχεδόν μαζί στο σκορ. Με το τέλος του ημιχρόνου, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με το σκορ να είναι στο 36-36.

Ο αργός ρυθμός με τον οποίο τελείωσε το ημίχρονο, συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της επανάληψη, στο οποίο πάλι το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 38-42. Η ΑΕΚ όμως και πάλι αντιδρά γρήγορα και κάνοντας σερί 7-0 προσπέρασε με 45-42, στο 24`.

Στη συνέχεια όμως η δυνατή άμυνα του ΑΠΟΕΛ είχε τον πρώτο λόγο, όπως και ο Γουντς στην επίθεση. Από τις πρωτοβουλίες του Αμερικανού σέντερ, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 47-50, κάτι που έγινε στο 26`.

Συναρπαστική η εξέλιξη με το προβάδισμα να εναλλάσσεται! Ο αργός ρυθμός συνεχιζόταν μέχρι και την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου με το ΑΠΟΕΛ να αποκτά στο τέλος της, προβάδισμα 5 πόντων και με το σκορ να είναι στο 51-56.

Φθάνουμε στο 32`, σημείο στο οποίο οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα με 55-61. Πρόβλημα για τη γηπεδούχο, το ότι μόνο ο Ντάιρεν έδινε λύσεις στον εκτελεστικό τομέα. Ωστόσο συνεχίζει να σκοράρει και αυτό βοηθά την ομάδα του να κάνει ένα ακόμα σερί (8-0) από το 55-61 και να προσπεράσει με 63-61 στο 34`.

Όμως στα επόμενα δυο λεπτά, ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ να κάνει σερί, που έφθασε στο 0-6 και έτσι στο 36` οι γαλαζοκίτρινοι πέρασαν μπροστά με 63-66!

Η αγωνία φθάνει στο κατακόρυφο καθώς το παιχνίδι έφθανε στα τελικά του στάδια… Η ΑΕΚ προσπερνά με 70-69, αλλά ο εκπληκτικός Κακιούζης ξαναβάζει μπροστά το ΑΠΟΕΛ (70-72).

Στο 38`, το σκορ είναι στο 74-74 και πλέον όλα κρέμονταν σε μιαν κλωστή! Όμως στο 39`13“, το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 74-78 και ήταν κοντά στην ισοφάριση!

Με καλάθι του Μπρέζετς η ΑΕΚ μείωσε σε 76-78 και με μια βολή του Πέτροβιτς σε 77-78 και ενώ έχασε την πρώτη από τις δυο.

Ο Γουντς έκανε το 77-80 στην επόμενη επίθεση για το ΑΠΟΕΛ και αφού στη συνέχεια οι παίκτες της ΑΕΚ αστόχησαν από τη γραμμή του τρίποντου, οι δυο βολές του Ρόμπερσον που έκαναν το σκορ 77-82 (39`50“) και κάπου εδώ κρίθηκε το παιχνίδι! Τελικό σκορ 77-82!

Εξαιτίας κωλύματος της αστυνομικής δύναμης την Παρασκευή, ο 3ος τελικός του μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Πετρολίνα ΑΕΚ, μετατέθηκε για το Σάββατο με ώρα έναρξης τις 19:30 στο «Λευκόθεο».

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-36, 51-56, 77-82.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος): Ρόμπερσον 11 (1), Έβανς 9 (1), Νεοφύτου 5 (1), Γουντς 17 (13ρ.), Σιζόπουλος, Κούννας, Τατ 9 (8ασ.), Τσουπ 9 (1), Κακιούζης 22 (2).

Ζητήσαμε συνάντηση με ΚΟΑ για το «Μακάρειο»