Καλαθοσφαιρα

Μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή!

Παίζοντας με πάθος, τσαμπουκά και βγάζοντας στο παρκέ καρδιά πρωταθλητή η καλαθοσφαιρική μας ομάδα επικράτησε δίκαια της ΑΕΚ στο Κίτιον με 82-77, έκανε το μπρέικ αποκτώντας και πάλι το πλεονέκτημα της έδρας και ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά των τελικών.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παρκέ πήρε από νωρίς το προβάδισμα κλείνοντας την 1η περίοδο με το υπέρ της 22-20. Στο 2ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με το ισόπαλο 36-36 ενώ στην 3η περίοδο η ομάδα μας ανέβασε εκ νέου στροφές και πήρε το προβάδισμα με 56-51.

Η 4η περίοδος ήταν συγκλονιστική, ο αγώνας ήταν πραγματικά ντέρμπι με την καλαθοσφαιρική μας ομάδα πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού κατάφερε να κατακτήσει το ροζ φύλλο του αγώνα και παράλληλα να φέρει στα ίσα την σειρά των τελικών.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Μιχάλη Κακιούζη που πέτυχε 22 πόντους και έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν η ομάδα για να κατακτήσει τη νίκη ενώ συγκλονιστικός ήταν και ο Woods που πέτυχε 17 πόντους μαζεύοντας και 13 ριμπάουντ.

Επόμενος αγώνας έχει οριστεί για το Σάββατο 18 Απριλίου στις 19:30 (Λευκόθεο).

Δεκάλεπτα: 20-22, 36-36, 51-56, 77-82

ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Γιώργος Κετσελίδης): Χάρπερ 11, Μπρέζετς 18, Κοιλαράς, Πέτροβιτς 8, ΜακΦάντεν 17 (3), Κασκίρης, Ντάιρεν 23 (2), Μπαπτίστ, Παντελή.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος): Roberson 11 (1), Evans 9 (1), Νεοφύτου 5 (1), Woods 17 (13ρ.), Σιζόπουλος, Κούνας, Tutt 9 (8ασ.), Cup 9 (1), Κακιούζης 22 (2).