ΚαλαθοσφαιραΣωματειο

Ζωντανός στην κούρσα για την τετράδα

Ο καλαθοσφαιρικός ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη χθες επί του Απόλλωνα με 78-71 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης της ΟΠΑΠ Basket League και έμεινε ζωντανός στη μάχη για την τετράδα.

Η ενημέρωση από το Σωματείο:

“Με νίκη, που τον διατηρεί ζωντανό στην κούρσα της εισόδου στην τετράδα,  επέστρεψε στο παρκέ ο καλαθοσφαιρικός ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας το απόγευμα στο Λευκόθεο του Απόλλωνα με 78-71 για τη δεύτερη αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος. Με τη σημερινή νίκη, η ομάδα μας πλησίασε στις δύο νίκες τους γαλάζιους της Λεμεσού. Πρώτος σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ ο Μπέρι με 23 πόντους και ακολούθησε ο Γκίλμπερτ με 18.

Η έκβαση του αγώνα

Οι παίχτες του Βασίλη Φραγκιά πήραν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης προβάδισμα στο σκορ και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Ήταν κυρίαρχοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πέραν των ελάχιστων εξαιρέσεων δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τον αντίπαλο τους.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου απέκτησε διαφορά οκτώ πόντων (10-2). Ο Απόλλωνας μείωσε στην ελάχιστη τιμή (12-11), ωστόσο η αντίδραση των παικτών μας ήταν άμεση και πήγαν στη δεύτερη περίοδο με το 19-15 υπέρ τους.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (19-19), αλλά η ομάδα μας επανέκτησε τη διαφορά των τεσσάρων πόντων (28-24), τη διατήρησε (35-31) και προς το τέλος την αύξησε ελαφρώς, για να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ, 42-36.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα μας πήρε διάφορα 10 πόντων (49-39). Ο Απόλλωνας μείωσε στους τέσσερις (51-47), όμως, με νέα αντεπίθεση ο ΑΠΟΕΛ επανέφερε το προβάδισμα του στο +10 (59-49) και πήγε στην τελευταία περίοδο με αβαντάζ οκτώ πόντων, 59-51.

Η ομάδα μας διατηρούσε τη διαφορά ασφαλείας και το +10 σε αρκετές περιπτώσεις (61-51, 68-58, 70-60, 72-62), ωστόσο δύο λεπτά πριν το τέλος ο αντίπαλος μείωσε στο -3 (72-69). Ο ΑΠΟΕΛ ανασυντάχθηκε, απάντησε άμεσα και κέρδισε με 78-71.

Αναλυτικά οι σκόρερ της ομάδας μας: Ηλιάδης 12, Κοιλαράς, Μπέρι 23, Γκίλμπερτ 18, Λάντεν 10, Μαραγκός 2, Κούνας 5, Παπαμιχαήλ 8.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 42-36, 59-51, 78-71”

ΑΠΟΕΛ: «Ούτε ο διαιτητής ούτε και το VAR» (vid)

Ν. Αλεξάνδρου: «Αν χτίσει στη χθεσινή εμφάνιση...»