Βαριά ήττα, αδικήσαμε τον εαυτό μας, αλλά στο «καμίνι» του ΓΣΠ μπορούμε!

Βαριά ήττα με 3-0 γνώρισε στην «Tele2 Arena» η Ομάδα μας  από την Τζουργκάρντεν, στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των πλέι οφ του Europa Conference League και η υπόθεση-πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης δυσκόλεψε πάρα πολύ.

Το αποτέλεσμα αδικεί πολύ την Ομάδα μας που ήταν πολύ άτυχη, δέχτηκε γκολ που ήταν οφ σαιτ ενώ πέτυχε γκολ στις καθυστερήσεις που έπρεπε να μετρήσει.

Από το κέντρο και από θέση οφ σάιτ τα δύο πρώτα γκολ των Σουηδών.  Το πρώτο από τη… μεσαία γραμμή από τον Έντβαρτσεν στο 9’, ενώ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 54’ με κεφαλιά του Έκνταλ, όμως ο παίκτης που έκανε τη σέντρα ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η Τζουργκάρντεν πέτυχε και τρίτο γκολ στο 65’ με τον Γουΐκχεϊμ, ενώ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σιούλερ στο 70’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάτι που δεν μπορέσαμε να εκμεταλευτούμε.

Πετύχαμε γκολ στο 90+3’ με τον Μάγκλιτσα αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ ενώ δεν ήταν. ‘Ενα λεπτό αργότερα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κρέσπο καθώς ανέκοψε αντικανονικά τον Μπαντά που έβγαινε σε προφανή θέση για γκολ.

Τζουργκάρντεν (Τόμας Λάγκερλοφ): Ζέτερστρομ, Γιόχανσον, Χιέν, Έκνταλ, Άντερσον, Φίντελ, Σούλερ, Έρικσον, Ασόρο (60′ Βίχκιμ), Ραντέτινατς (75′ Ντάνιελσον), Έντβαρντσεν (76′ Σάμποβιτς).

ΑΠΟΕΛ (Μάκης Σεργίδης): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Νταουσβίλι (46′ Bιγιαφάνιες), Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο (84′ Μάγκλιτσα), Εντονγκαλά (75′ Μαρκίνιος), Εφραίμ (66′ Θεοδώρου), Ηλία (66′ Μπλουμ).

Σκόρερ: Έντβαρντσεν 9′, Έκνταλ 54′, Βίχκιμ 65′ / –

Κίτρινες: Σούλερ (2η), Ραντέτινατς, Ζέτερστρομ, Άντερσον / Τσεπάκ.

Αποβολές: 71′ Σούλερ / Κρέσπο.