ΚαλαθοσφαιραΣωματειο

Τρίτη σερί νίκη, 87-66 την ΕΘΑ

Στην 3η του συνεχή νίκη, από την έναρξη του πρωταθλήματος, έφθασε η καλαθοσφαιρική μας ομάδα στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League, νίκησε στο «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία», την ΕΘΑ με 87-66.

Κορυφαίος ήταν ο Τράβιν Θιμποντό, που σημείωσε 22 πόντους (2/2 βολές, 7/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ)

Με συνεχόμενο ελαφρύ προβάδισμα για τον ΑΠΟΕΛ, έκλεισε η 1η περίοδος της αναμέτρησης, με μοναδική εξαίρεση, τα αρχικά στάδια, όταν η ΕΘΑ είχε ισοφαρίσει σε 6-6. Οι φιλοξενούμενοι, έφθασαν στη μεγαλύτερη διαφορά κατά το χρονικό αυτό διάστημα, που ήταν οι 6 πόντοι και με αυτήν, προηγήθηκαν στο 10`, με σκορ 19-13.

Στην αρχή της 2ης περιόδου, ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 21-13, αλλά στη συνέχεια η ΕΘΑ ισοφάρισε σε 25-25. Στο 17`, ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα με 4 πόντους (31-27) και αυτή ήταν η διαφορά με την οποία τελικά προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ ήταν 37-33.

Πολύ καλό ξεκίνημα για την ΕΘΑ στις αρχές της 3ης περιόδου, με την ομάδα της Έγκωμης, να προσπερνά, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με 43-41 στο 22`. Όμως στο 25`, ο ΑΠΟΕΛ ανέκτησε το προβάδισμα, με 50-48 και στη συνέχεια το διεύρυνε ως το +7, καθώς στο 30`, ήταν μπροστά με 63-56.

Στην αρχή της 4ης περιόδου και για πρώτη φορά στο παιχνίδι, η διαφορά πήγε σε διψήφιο νούμερο (66-56 ο ΑΠΟΕΛ). Οι μετέπειτα νικητές, ανέβασαν και άλλο τη διαφορά (75-59) και πλέον ο χρόνος κυλούσε υπέρ τους. Τελικά ο ΑΠΟΕΛ έφθασε στη νίκη με τελικό σκορ 87-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-19, 33-37, 56-63, 66-87.

ΕΘΑ (Χρίστος Στυλιανίδης): Χριστοφίδης 1, Ντίξον 23 (3), Άκετς 23 (2), Κέι 15 (1), Κυριακίδης 3 (1), Κωνσταντίνου, Χριστοδουλίδης, Ορφανός, Νεοφύτου 1.

ΑΠΟΕΛ (Λευτέρης Σούμποτιτς): Σιμιτζής 3, Κοιλαράς 2, Θιμποτό 22 (2), Κόνιεβιτς 19, Κάρμπλ 16 (1), Σοφοκλέους, Γιανναράς 5 (1), Χένρι 15, Παπαμιχαήλ 3 (1), Κουμής 2.