ΠοδοσφαιροΤα ΜΜΕ για 'μας

Το πορτοκαλί τρένο πάει με κεκτημένη ταχύτητα στην Πάφο

Πήγε στο «Αμμόχωστος» με πολλές και σημαντικές απουσίες ο ΑΠΟΕΛ όμως κατάφερε να πάρει την ουσία παίρνοντας τη νίκη με 3-1 απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, η οποία είναι η έβδομη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Λευκωσίας έβγαλε χαρακτήρα και μέταλλο σε ακόμη ένα παιχνίδι, συνεχίζοντας έτσι την αλάνθαστη πορεία της με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο. Η 7η σερί νίκη στο πρωτάθλημα έφερε και τη μείωση της διαφοράς από τον κορυφή στον πόντο καθώς η Πάφος γκέλαρε στην έδρα της απέναντι στον Ολυμπιακό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΑΠΟΕΛ έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο κυριαρχώντας πλήρως του αντιπάλου στο γήπεδο. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα της Λευκωσίας κατάφερε να πετύχει δυο γκολ και να πάρει ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Στην επανάληψη η Νέα Σαλαμίνα σκόραρε νωρίς και έβαλε πίεση στον ΑΠΟΕΛ όμως ο Μιλόγεβιτς «οχύρωσε» με τις αλλαγές που έκανε την οπισθοφυλακή της ομάδας του, η οποία απειλήθηκε σοβαρά μόνο σε δυο φάσεις. Στη φάση του 48’ με τον Τσίκο ο οποίος αστόχησε και στο 85’ με τη κεφαλιά του Άδωνη μετά από εκτέλεση κόρνερ, την οποία απόκρουσε ο Μπέλετς. Τελικά ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να σκοράρει και τρίτο γκολ στο 90 με τον Κονσταντίνοφ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο πολυτιμότερος παίκτης του ΑΠΟΕΛ ήταν ο Ντάνι Μπλουμ, ο οποίος πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη του εμφάνιση με την ομάδα της Λευκωσίας. Δεν ήταν μόνο το γκολ που πέτυχε και η ασίστ που μοίρασε. Ο Γερμανός πήρε αρκετές επιθετικές πρωτοβουλίες και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Νέα Σαλαμίνας. Στα πρώτα 60 λεπτά ο Μπλουμ πλαισίωσε τον Μάγκλιτσα στην επίθεση, ενώ μετά την αποχώρηση του Κροάτη έπαιξε καθαρά στην κορυφή. Αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Γιάννης Σατσιάς, ο οποίος αγωνίστηκε από ανάγκη στο αριστερό άκρο της άμυνας. Σε ακόμη ένα παιχνίδι βρήκε δίχτυα ο Μαρκίνιος, ο οποίος ήταν και πάλι μέσα στους διακριθέντες. Πολύ καλός και ορεξάτος παρουσιάστηκε και ο Σαρφό, ειδικά στο πρώτο 45λεπτο.

Στους πολυτιμότερους ήταν για άλλο ένα παιχνίδι και ο 12ος παίκτης της ομάδας. Οι 800 περίπου ΑΠΟΕΛίστες έκαναν ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία τους και συνέβαλαν κι αυτοί με τη σειρά τους για να έρθει το διπλό.

Το σερί με τα clean sheets του ΑΠΟΕΛ τερματίστηκε στο «Αμμόχωστος», με το τέρμα του Φελίπε να είναι το πρώτο γκολ που δέχεται η ομάδα της Λευκωσίας σε κανονική ροή αγώνα επί εποχής Μιλόγεβιτς. Βέβαια, από τη στιγμή που επιτεύχθηκε ο στόχος της νίκης, τα πιο πάνω δεν έχουν καμία σημασία.

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε το στόχο του και πλέον επικεντρώνεται στο επόμενο παιχνίδι. Η επόμενη στάση για το τρένο του Μιλόγεβιτς είναι το «Στέλιος Κυριακίδης», όπου θα διεξαχθεί η τεράστια μάχη με την Πάφο την ερχόμενη Παρασκευή. Με τη ψυχολογία στα ύψη και με σημαντικές επιστροφές, ο ΑΠΟΕΛ θα πάει στην Πάφο με ένα και μοναδικό στόχο, να υποχρεώσει την ομάδα του Μπεργκ στην πρώτη της ήττα και να την «γκρεμίσει» από την κορυφή.