ΚαλαθοσφαιραΣωματειο

Θα ακούουν ΑΠΟΕΛ και θα… μπαίνουν στο ερμάρι

Σε δύο αγώνες στο Ποδόσφαιρο τους βάλαμε οκτώ τέρματα και χάσαμε ευκαιρίες για άλλα τόσα. Στο Φούτσαλ τους κερδίσαμε πάλι με τεσσάρα στον τελικό κάνοντας το νταμπλ. Στην καλαθόσφαιρα τους αποκλείσαμε από το Κύπελλο ενώ απόψε τους κερδίσαμε με 82-63 στην έδρα τους  στον Άγιο Δομέτιο, στον εξ αναβολής αγώνα της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket league.

Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής της αναμέτρησης ο Μαρκέλ Θιμποντό με 29 πόντους 4 ασίστ και 18 ριμπάουντ.

Με 7-0 προηγήθηκε ο ΑΠΟΕΛ μέχρι το 3’, με την Ομόνοια να μειώνει σε 7-6 με το τρίποντο του Παπαδημιτρίου στο 5’, ενώ στο ίδιο λεπτό γύρισε το παιχνίδι σε 8-7. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που έληξε με σκορ 17-14 υπέρ των «γαλαζοκιτρίνων».

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +8 με το τρίποντο του Γκρίφιν στο 13’ (23-15). Οι «πράσινοι» μείωσαν στο 17’ σε 26-24, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 35-30.

Δυναμικό ξεκίνημα έκανε η Ομόνοια στο τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 35-34 στο 21’, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν τη διαφορά σε 40-34 στο επόμενο λεπτό. Ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στο +10 στο 15’ (49-39), ενώ οι γηπεδούχοι πέτυχαν σερί 9 πόντων μέχρι το 27’ για το 49-48, ενώ στο ίδιο λεπτό έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με 50-50. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 28’ (52-50) και το δεκάλεπτο έληξε με 60-52.

Στην τελευταία περίοδο ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με την Ομόνοια να μειώνε σε 66-58 με το τρίποντο του Παπαδημιτρίου στο 35’. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της αναμέτρησης επικρατώντας με 82-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 30-35, 52-60, 63-82

Ομόνοια (Ντάνιελ Νέλσον): Μύθιλλος 17 (1), Καραμπατάκης 3 (1), Φλουντ 7 (1), Πηλακούτας 9 (2), Κριλ 17 (1), Βατυλιώτης, Κωνσταντίνου, Παπαδημητρίου 8 (2), Τσιντάς 2.

ΑΠΟΕΛ (Μάριος Αργυρού): Ιερωνυμίδης 1, Γκρίφιν 13 (3), Παπαμιχαήλ 9 (3), Πόιντερ 7, Θιμποντό 29, Σιμιτζής, Χειμώνας, Γιανναράς 13 (3), Κοιλαράς 5 (1) , Κουμής 5, Κάσινος.

Τ. Αντωνίου: «Να διαγνωστούν σωστά τα λάθη και να διορθωθούν»