ΚαλαθοσφαιραΣωματειο

Τεράστια νίκη στην Λεμεσό

Με εκτός έδρας νίκη της Ομάδας μας, με 95-59, επί του Dynatron Απόλλωνα στην «Απόλλων Αρένα» άνοιξε η αυλαία στην πρεμιέρα της ΟΠΑΠ Basket League 2022-23. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κωνσταντίνος Σιμιτζής (18 πόντοι, 4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Τζάλεν Χένρι (22 πόντοι, 2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρία σερί τρίποντα. Για τον Απόλλωνα τα πέτυχαν οι Άμπραμ και Σίμπσον, ενώ ενδιάμεσα για τον ΑΠΟΕΛ ο Σιμιτζής (6-3). Ο τελευταίος με νέο τρίποντο στο 5′ έβαλε για πρώτη φορά τους «γαλαζοκιτρίνους» μπροστά στο σκορ (11-13). Στο 9′ ο Κονίεβιτς με λέι απ έδωσε προβάδισμα με διψήφιο αριθμό στην ομάδα της Λευκωσίας (15-25).

Ο ΑΠΟΕΛ διεύρυνε το υπέρ του αποτέλεσμα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μάλιστα, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με σερί οκτώ πόντων μετά από δίποντα των Κονίεβιτς (2), Σιμιτζή και Κάρλμπε στα τελευταία τρία λεπτά, ανοίγοντας τη διαφορά στους 22 πόντους (26-48).

Οι «γαλαζοκιτρίνοι» σφράγισαν το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς στο δεύτερο ημίχρονο, ανοίγοντας κι άλλο την ψαλίδα του σκορ. Με τη συμπλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου ανέβασαν τη διαφορά κατά οκτώ πόντους (43-73) κι άλλους έξι μέχρι το τέλος του παιχνιδιού (59-95)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 26-48, 43-73, 59-95

Dynatron Aπόλλων (Παναγιώτης Γιανναράς): Άμπραμ 9 (1), Σίμπσον 9 (2), Ηλιάδης 2, Λελάντ 8, Χαραλάμπους 2, Ρίλεϊ 10 (1), Χατζηκώστας 3 (1), Ζντράβιτς, Κωνσταντίνου, Λοϊζίδης 8, Παντούρης

ΑΠΟΕΛ (Λευτέρης Σούμποτιτς): Σιμιτζής 18 (4), Χένρι 22 (2), Κοιλαράς, Κονίεβιτς 15 (2), Κάρλμπε 13, Σοφοκλέους, Γιανναράς 2, Παπαμιχαήλ 9 (3), Κουμής 3, Θιμποντό 13

Σεργίδης: «Εμφανίσαμε τις ίδιες παθογένειες»

«Θα προχωρήσουμε σε λεπτομερή έρευνα για το συμβάν»