ΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠετοσφαιραΣωματειο

Τεράστια νίκη με ανατροπή

Τεράστια νίκη με ανατροπή πέτυχε η πετοσφαιρική μας ομάδα στην 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Στο φινάλε της Α Φάσης το ΑΠΟΕΛ μας κέρδισε στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» με 3-1 σετ την ΑΕ Καραβά. Είναι η 4η νίκη μας στο πρωτάθλημα ενώ το κυριότερο αυξήσαμε σε επτά πόντους τη διαφορά μας από την ΑΕ Καραβά. Οι δυο ομάδες θα τα πουν ξανά στη Β Φάση.

Η ΑΕ Καραβά κέρδισε το πρώτο σετ, όμως δεν είχε συνέχεια και δέχθηκε μια κακή ήττα ενόψει της συνέχειας.

Σε ένα εξαιρετικό σετ που διατήρησε το ενδιαφέρον καθόλη τη διάρκειά του η ΑΕ Καραβά κέρδισε 23-25 σε 25’. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την προσφυγική ομάδα στα τελικά στάδια να έχει το προβάδισμα έστω με βραχεία κεφαλή κερδίζοντας με 23-25.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ καλύτερο στα πρώτα στάδια του δεύτερο σετ και πήρε το προβάδισμα 07-03, αλλά η ΑΕ Καραβά σχετικά άμεσα μείωσε 08-06 σε ένα αμφίρροπο σετ ξανά. Οι «γαλαζοκίτρινοι» του Χρ. Χαραλάμπους βρήκαν τον τρόπο για το υπέρ τους 13-09 που έφερε το τάϊμ – άουτ από τον Κωνσταντίνο Χατζηδαμιανού.

Το δεύτερο σετ άνηκε στο ΑΠΟΕΛ που διαμόρφωσε σε καίριο σημείο το 19-13 για να κερδίσει 25-14 σε 21’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 το ντέρμπι της ουράς.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του τρίτου σετ για το ΑΠΟΕΛ που προηγήθηκε 08-01. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με εμφαντική εμφάνιση έκαναν «περίπατο» στο σετ κέρδισαν με 25-07 και ανέτρεψαν το σκορ 2-1 σετ σε 18΄ Οι Χρ. Χαραλάμπους και Κ. Χαρζγηδαμιανού έριξαν στο παρκέ τους παγκίτες δοκιμάζοντας σχήματα.

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε εκ νέου εντυπωσιακά με αποτέλεσμα να διαμορφώσει το 06-01. Ωστόσο, η ΑΕ Καραβά δεν έπαθε τα ίδια όπως το τρίτο σετ και βρέθηκε στο -1 09-08. Το ΑΠΟΕΛ είχε συνεχώς το προβάδισμα μεταξύ δυο – τριών πόντων 19-16. Στα τελικά στάδια όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» ξέφυγαν για τα καλά και κέρδισαν με 25-19 σε 26’ κερδίζοντας με 3-1 σετ.

ΑΠΟΕΛ (ΧΡ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Σκορδής, Jansons, Saar, Χαριδήμου,, Αβερκίου Στρουγκάρεβιτς – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Κυπριανού, Παναγίδης, Κανάρης.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (Κ. ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ): Rodolfo, Καρακατσάνης, Herrera, Φιλοκράτους, Moσχοβάκης, Corbidge – Λίμπερο: Αντωνίου. – Aλλαγές: Χατζηδαμιανού, Κ. Αχιλλέως, Β. Αχιλλέως.