ΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΠοδοσφαιροΤα ΜΜΕ για 'μας

Τα 11 γκολ του Εφραίμ σε ευρωπαϊκούς αγώνες

Σε ρεπορτάζ του στο Goal.com.cy ο Ανδρέας Μαύρος παρουσιάζει την ανατομία των 11 γκολ του Γιώργου Εφραίμ σε ευρωπαϊκούς αγώνες που τον έφεραν στην κορυφή των Κύπριων σκόρερ όλων των εποχών.

Το ημερολόγιο έδειχνε 16 Ιουλίου 2009. Έντεκα μέρες μετά από τα 20 (μόλις) κεράκια που έσβησε στην τούρτα των γενεθλίων, πετύχαινε το 4ο γκολ της Ομόνοιας στην επιβλητική νίκη επί της Τόρσβαν των Νήσων Φαρόε στο ΓΣΠ (4-0) και παραλλήλως παρθενικό στις διοργανώσεις της ΟΥΕΦΑ. Από τότε μέχρι προχθές βράδυ, πέρασαν 14 ολόκληρα χρόνια, ο Γιώργος Εφραίμ μεγάλωσε, ταλαιπωρήθηκε από μυϊκούς τραυματισμούς, ωστόσο ουδέποτε το κοντέρ του σταμάτησε να «γράφει». Και ό,τι γράφει, όπως συνηθίζεται να λέγεται, δεν ξεγράφει.

Στην Τιφλίδα, παρουσία στην κερκίδα του πατέρα του, Ανδρέα, ο 34χρονος (πλέον) διεθνής εξτρέμ, έγραψε τη δική του ξεχωριστή ιστορία στο κυπριακό ποδόσφαιρο στην 65η παρουσία στις εκτός συνόρων διασυλλογικές υποχρεώσεις και πιο συγκεκριμένα στην 33η που έπαιξε ως αλλαγή. Με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, σφράγισε στο 64ο λεπτό τη νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της Ντίλα (2-0), έφτασε στα 11 τέρματα, πέρασε στην κορυφή των Κύπριων σκόρερ όλων των εποχών σε ευρωπαϊκούς αγώνες και αυτομάτως, το όνομά του γράφτηκε με χρυσά γράμματα στη «βίβλο» του ποδοσφαίρου της χώρας μας.

Σε 3.196 αγωνιστικά λεπτά στις διοργανώσεις της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας ποδοσφαίρου, ο πολύπειρος Εφραίμ πρόλαβε να παραβιάσει την εστία 11 διαφορετικών ομάδων, τις περισσότερες από οποιονδήποτε άλλον γηγενή ποδοσφαιριστή. Πέντε τέρματα πέτυχε στο Γιουρόπα Λιγκ, 4 στο Κόνφερενς Λιγκ και 2 στο Τσάμπιονς Λιγκ. Επίσης, βρήκε τον τρόπο να τελειώσει ιδανικά τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν 5 φορές κατά το δεύτερο ημίχρονο και 4 στο πρώτο. Δύο τέρματα, πέτυχε στην παράταση των εντός έδρας αγώνων του ΑΠΟΕΛ τον Αύγουστο του 2017 απέναντι σε Βιτορούλ και Τζιλάνι. Και κάτι ακόμα:

Η συντριπτική πλειοψηφία των ευρώ-γκολ που πίστωσε ο Εφραίμ, ήταν σε ξένο έδαφος. Επτά από τα 11. Συγκεκριμένα έσφιξε τη γροθιά σε Νορβηγία (Ρόζενμποργκ), Ελβετία (Γιουνγκ Μπόις),  Καζακστάν (Αστάνα), Ισπανία (Ατλέτικο Μπιλμπάο), Κόσοβο (Τζιλάνι), Σερβία (Βοϊβοντίνα) και Γεωργία (Ντίλα).