ΚαλαθοσφαιραΣωματειο

Σημαντική νίκη στο Καϊμακλί

Η καλαθοσφαιρική μας ομάδα έφυγε με το διπλό από το Καϊμακλί, επικρατώντας με 66-61 επί του Αχιλλέα Καϊμακλίου. MVP της αναμέτρησης ο Ομόγκμπο με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και μια ασίστ.

Η ομάδα μας πήρε προβάδισμα με το τρίποντο του Κοιλαρά στο 2’ (3-0), όμως ο Τρεριακόβ έφερε το παιχνίδι στα ίσα ευστοχώντας κι αυτός σε τρίποντο στο 3’ (3-3). Ο Αχιλλέας γύρισε το παιχνίδι στο 4’ (7-3), όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 7’ με 10-9. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 17-19.

Στη δεύτερη περίοδο το ΑΠΟΕΛ αύξησε τη διαφορά στο +8 στο 13’ (17-25), ενώ κρατούσε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, με σκορ ημιχρόνου 25-33.

Με το «καλημέρα» του τρίτου δεκαλέπτου ο Πόιντερ πέτυχε τρίποντο για την ομάδα μας, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +11΄(25-36). Οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στο 25’ με τρίποντο του Μπράουν (35-42), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 39-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αχιλλέας μείωσε σε 52-47, έπειτα από το εύστοχο τρίποντο του Γεωργακούδη στο 34’, ενώ ο ίδιος έκανε το 49-52 ένα λεπτό αργότερα.

Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν ξανά τη διαφορά με τις εύστοχες βολές του Ομόγκμπο στο 37’ και κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας τη νίκη με 66 – 61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 25-33, 39-50, 61-66

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλή): Μπράουν 25 (4), Γεωργακούδης 8 (2), Τρετιακόβ 15 (3), Χάρβεϊ 4 (1), Νάιλς 5, Χριστούδιας 2, Βασιλείου 2, Ανθυμιάδης.

ΑΠΟΕΛ (Μάριος Αργυρού): Μακ Γκιλ 12, Ομόγκμπο 16 (2), Γιανναράς 9, Κοιλαράς 8 (2), Πόιντερ 15 (3), Σιμιτζής 4, Ιερωνυμίδης 2, Παπαμιχαήλ, Κουμής

«Όσοι θέλουν να τον πολεμήσουν θα βρουν σύσσωμο τον ΑΠΟΕΛ, απέναντι τους»

Πετράκης: «Το ΑΠΟΕΛ θα κάνει την έκπληξη»