Πρώτη νίκη και νέες ελπίδες (photos)

Με τέρματα των Σαμπάλα (29’) και Νατέλ (83’) η Ομάδα μας νίκησε με 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου. Ήταν η πρώτη νίκη μας στη νέα σεζόν και αναμένεται να βοηθήσει τα μέγιστα στην αλλαγή της ψυχολογίας.

Επόμενος στόχος η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, την ερχόμενη Δευτέρα στο ΓΣΠ  κόντρα στην ΠΑΕΕΚ.

Στα πρώτα στάδια του παιχνιδιού η Νέα Σαλμίνα μας υποχρέωσε σε πολλά λάθη, δεν μας επέτρεψε να γίνουμε απειλητικοί, ενώ αντιθέτως οι ερυθρόλευκοι γίνονταν επικίνδυνοι στην αντεπίθεση.

Στη συνέχεια οι παίκτες μας άρχισαν να κυκλοφορούν καλύτερα την μπάλα και γίνονται πιο απαιτητικοί στην περιοχή του Κίσσα. Η λύση ήρθε όμως από στατική φάση στο 29’, όταν ο Σαμπάλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με εκτέλεση φάουλ.

Το προβάδισμα ενός τέρματος έμεινε αναλλοίωτο έως τη λήξη του 45λέπτου, αν και η Ομάδα μας θα μπορούσε να αυξήσει τη διαφορά εάν ο Νατέλ ήταν πιο ομαδικός στο 31’. Επέλεξε να τελειώσει τη φάση μόνος του, παρά το ότι θα μπορούσε να πασάρει στον Μάγκλιτσα, με αποτέλεσμα να χαθεί η καλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού.

Πιο δυνατά άρχισε η Ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο και για περίπου 15 λεπτά πολιορκούσε την περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, χωρίς όμως να δημιουργεί ευκαιρίες.

Το παιχνίδι άνοιξε στο τελευταίο 15λεπτο, οι δύο ομάδες άγγιξαν το τέρμα από μία φορά (Εντονγκαλά 79’, Μιγκελίτο 81’), για να έρθει τελικά το δεύτερο τέρμα που μας ηρέμησε στο 83’ με κεφαλιά του Νατέλ.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχάηλ, Καρώ, Πολυκάρπου, Σάβιτς, Σαμπάλα, Θεοδώρου, Λουντεμό, Σόουζα (86′ Σατσιάς), Νατέλ (87′ Γεωργίου), Ντανίλο (85′ Νταουσβίλι), Μάγκλιτσα (73′ Εντονγκαλά).

Νέα Σαλαμίνα (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κίσσας, Σεργίου (71′ Ανδρέου), Γκολομπάρτ, Ντιακιτέ, Δημητρίου, Μαργκάσα, Μιγκελίτο, Παύλου, Πικής, Ντανίλο (71′ Λέντριτς), Κουμουρής (64′ Φελίπε).

Σκόρερ: Σαμπάλα 29′, Νατέλ 83′ / –

Κίτρινες: Μάγκλιτσα, Σόουζα, Πολυκάρπου / Μαργκάσα

Πετεβίνος: «Έχουμε και άλλα πράγματα να πούμε στον Μάζιτς»

Νατέλ: «Ήρθα για να φέρω τον ΑΠΟΕΛ στην κορυφή»