Photo GalleryΠοδοσφαιρο

Πολύ σημαντική νίκη με πολλά οφέλη

Πάρα πολύ σημαντική νίκη επί της Ανόρθωσης μέσα στο κατάμεστο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 2-0 πήρε η Ομάδα μας. Ο Μαρκίνιος άνοιξε το σκορ στο 33’ με ένα πανέμορφο γκολ, με τον Μπλουμ να σφραγίζει την νίκη στο 90+6’.

Είναι η πρώτη νίκη μας στο πρωτάθλημα και έσπασε ταυτόχρονα και μια μίνι κακή παράδοση στο γήπεδο της Ανόρθωσης.

Ο Θρύλος μας  ήταν καλύτερος στο α’ ημίχρονο, έλεγξε το παιχνίδι, είχε την κατοχή και τις καλές ευκαιρίες.

Δεν το έβαλε ο Μάγκλιτσα (έφυγε ελάχιστα έξω η κεφαλιά του), δεν το έβαλε ο Ντογκαλά (απέκρουσε ο Λόρια το σουτ του) αλλά το έβαλε ο Μαρκίνιος στο 34’.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης η Ομάδα μας έδειξε να ελέγχει αλλά η Ανόρθωση δεν άργησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.

Οι γηπεδούχοι μζας πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά οι παίκτες μας  άντεξαν, πέτυχαν και δέυτερο γκολ με τον Μπλουμ στο 90+6 και έφυγαν με το μεγάλο διπλό από το «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Ανόρθωση (Ντάρκο Μίλανιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα (82′ Χαρογιάν), Παϊσίνιο, Κορέια, Αρτυματάς, Πάντσεον (76′ Σαμπό), Εμπραλίτζε (62′ Ράντονιτς), Αντωνίου (62′ Εμπραλίτζε), Ουάρντα, Νινγκά (76′ Φερέιρα).

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ, Εντονγκαλά (83′ Μούγιανιτς), Κοσταντίνοφ, Σατσιάς (62′ Νταουσβίλι), Μαρκίνιος (93′ Μπλουμ), Ντάλσιο (62′ Μορέιρα), Μάγκλιτσα (62′ Κβιλιτάια).

Σκόρερ: – / Μαρκίνιος 33′, Μπλουμ 90’+6

Κίτρινες: Πάντσεον, Ουάρντα, Ράντονιτς / Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Μορέιρα, Τσεπάκ.