Πληρώσαμε ακριβό τίμημα για τα λάθη μας

Σοβαρά ατομικά λάθη και απίστευτη ατυχία, είχαν σαν αποτέλεσμα την ήττα από τον Απόλλωνα με 3-2 στο ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής. Η Ομάδα μας αν και είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, «πλήρωσε» τις αυντικές της αδυναμίες. Με 51 βαθμούς παραμένει στη δεύτερη θέση και πλέον θα πρέπει να περιμένει «στραβοπάτημα» του πρωτοπόρου. Ακολουθούν τα ματς με Ανόρθωση (15/5, εντός) και Πάφος FC (εκτός).

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο ντέρμπι και μπορούμε να πούμε ότι αιφνιδίασε κατά κάποιο τρόπο τον Απόλλωνα με την ορμή που είχε στο παιχνίδι του. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτιαξαν κάποιες ευκαιρίες σε αυτό το διάστημα και θα μπορούσαν να έπαιρναν προβάδισμα εάν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια. Για κακή τους τύχη, όχι μόνο δεν σκόραραν αλλά δέχτηκαν γκολ στην 1η τελική προσπάθεια του αντιπάλου. Κάπου εκεί άρχισε να στραβώνει το παιχνίδι. Μέχρι να προσαρμοστεί ο ΑΠΟΕΛ στο 1-0 ήρθε και το δεύτερο γκολ το οποίο προήλθε από ένα μεγάλο λάθος. Το γκολ του 30ου λεπτού ήταν ουσιαστικά και το κομβικό σημείο του παιχνιδιού.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αυγουστή προσπάθησε. Μείωσε με τον Σατσιά στο 60’ και ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να ισοφαρίσει πέντε λεπτά αργότερα όμως ο Χάμπος έκοψε τη μπάλα στη γραμμή σαν από μηχανής θεός. Και αφού δεν έγινε το 2-2, λίγα λεπτά αργότερα ήρθε το τρίτο γκολ του Απόλλωνα. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε άμεσα με τη ζωγραφιά του Οκριασβίλι κάνοντας το 3-2 σκορ το οποίο όμως έμεινε μέχρι το τέλος παρά την προσπάθεια των «γαλαζοκιτρίνων», χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στον Απόλλωνα.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν ήταν κακός στο Τσίρειο απλά πλήρωσε πολύ ακριβά τα λάθη που έκαναν οι ποδοσφαιριστές του. Το μεγαλύτερο λάθος ήταν αυτό που έφερε το γκολ του Μαυρία. Ο πολύ καλός στη φετινή σεζόν Νεόφυτος Μιχαήλ δεν εκτίμησε με καθαρό μυαλό τους κινδύνους που υπήρχαν στη φάση. Πήγε να γλιτώσει το κόρνερ και έκανε στην τελική ένα γκολ «δώρο» στον Απόλλωνα. Λάθη έγιναν και στα άλλα δυο γκολ των γηπεδούχων, καθώς δεν έγιναν σωστά τα μαρκαρίσματα στους Πίττα και Γιάνγκα οι οποίοι έκαναν κίνηση στο 1ο δοκάρι και σκόραραν, πιάνοντας ουσιαστικά την άμυνα στον ύπνο.

Η διαφαινόμενη απώλεια του τίτλου έχει φέρει δικαιολογημένα πίκρα και απογοήτευση στο γαλαζοκίτρινο στρατόπεδο. Ωστόσο η χρονιά δεν έχει τελειώσει. Δεν είναι ώρα για απολογισμό αλλά ώρα για δουλειά και ανασύνταξη. Ο στόχος του πρωταθλήματος μπορεί να έχει χαθεί όμως υπάρχει το Τσάμπιονς Λιγκ και ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει να κρατά την τύχη στα χέρια του όσο αφορά τον συγκεκριμένο πολύ μεγάλο στόχο.  Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να πάρει την ομάδα από κάτω η ήττα από τον Απόλλωνα.

Αυτή είναι η ώρα που πρέπει να επικρατήσει η ηρεμία στην ομάδα έτσι ώστε να μπορέσει ο ΑΠΟΕΛ να ανασυνταχθεί και να προσπαθήσει να κλείσει με θετικό πρόσημο τη σεζόν, εξασφαλίζοντας το πολύτιμο (από κάθε άποψη) εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (78′ Φιλιώτης), Ρομπέρζ, Χ. Κυριάκου (67′ Β. Γιοβάνοβιτς), Αλεσάμι, Κολ, Σπόλιαριτς (56′ Νογιόκ), Χαμάς, Ντιγκινί (67′ Ονγκεντά), Νταμπό (56′ Γιάνγκα), Πίττας.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Θεοδώρου (57′ Εντονγκαλά), Σατσιάς (83′ Ντανίλο), Σόουζα, Νατέλ (57′ Οκρασβίλι), Σαρφό (89′ Σ. Γεωργίου), Μάγκλιτσα (83′ Εφραίμ).

Σκόρερ: Πίττας 20′, Μαυρίας 30′, Γιάνγκα 72′ / Σατσιάς 61′, Οκριασβίλι 75′

Κίτρινες: Χ. Κυριάκου, Ρομπέρζ, Ονγκεντά, Δημητρίου, Α. Γιοβάνοβιτς / Αυγουστή, Βινίσιους, Πέδρο