Σωματειο

Παλέψαμε αλλά υποκύψαμε κόντρα στον Παρνασσό

Η ομάδα χειροσφαίρισης ηττήθηκε εντός έδρας από τον Παρνασσό Στροβόλου με σκορ 18-35 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών. Ο αγώνας ξεκίνησε στις 16:00 στο κλειστό του Αγίου Δομετίου. Σαφώς και μπορεί να θεωρηθεί μια ήττα εντός προγράμματος καθώς ο Παρνασσός θεωρείται ο κυρίαρχος του κυπριακού χάντμπολ τα τελευταία χρόνια.

Η ενημέρωση από το Σωματείο:

«Ήττα εντός… προγράμματος δέχθηκε στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών η ομάδα χειροσφαίρισης του ΑΠΟΕΛ, η οποία αντιμετώπισε το Σάββατο το απόγευμα στο κοινοτικό του Αγίου Δομετίου τον Παρνασσό Στροβόλου.

Η ομάδα μας πάλεψε τον αγώνα με όλες τις δυνάμεις, ωστόσο, υπέκυψε φυσιολογικά μπροστά σε έναν σαφώς ανώτερο αντίπαλο, όπως αποδείχθηκε και στον αγωνιστικό χώρο ο Παρνασσός. Ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 11-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Στροβόλου ανέλαβε ολοκληρωτικά τα ηνία του αγώνα και επιβλήθηκε με το τελικό σκορ 18-35.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα μας οι Νικόλας Σιώτερ και Κυριάκος Γεωργίου, ο οποίοι πέτυχαν από τέσσερα τέρματα. Τα υπόλοιπα τέρματα του ΑΠΟΕΛ σημείωσαν οι: Λούης Χρυσάνθου(3), Παναγιώτης Αντωνίου(1), Χρίστος Γεωργίου(1), Αλέξανδρος Λεμέσιος (1), Ματθαίος Νικολάου(1), Βαρνάβας Βαρνακίδης(1) και Siggi Sigurdur(1).

Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ αντιμετωπίζει τον  Α.Ο. Κέντρο Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς, σε ένα αγώνα που στόχος για την ομάδα μας είναι η πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.»