Καλαθοσφαιρα

Ο κόσμος τραγουδούσε, οι παίχτες χόρευαν

Ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ τραγουδούσε και έδωσε το σύνθημα, οι καλαθοσφαιριστές του Γιώργου Βόβορα χόρευαν στο παρκέ του «Λευκόθεου» στον αγώνα κυπέλλου με τον Απόλλωνα και κάπως έτσι ήρθε η μεγάλη ανατροπή . Οι γαλαζοκίτρινοι παρουσιάστηκαν εντυπωσιακοί στο 4ο δεκάλεπτο και με αντεπίθεση διαρκείας κέρδισαν την ομάδα της Λεμεσού με 81-73 και προκρίθηκαν στο Final Four του κυπέλλου καλαθόσφαιρας Ανδρών. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας, ο Στάνλεϊ με 20 πόντους, ακολούθησε ο Σιζόπουλος με 15.

Η ομάδα μας, άρχισε πολύ καλά τον αγώνα και προηγήθηκε 8-0, αλλά ο αντίπαλος με δικό του σερί πέρασε μπροστά με 11-8. Ο ΑΠΟΕΛ δεν επηρεάστηκε από την άμεση απάντηση και ανέβασε ρυθμό για να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο με διαφορά πέντε πόντων.

Με την έναρξη της 2ης περιόδου, οι καλαθοσφαιριστές του Γιώργου Βόβορα είδαν το προβάδισμα να χάνεται και εκεί που ήταν μπροστά, βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ. Ο ΑΠΟΕΛ δεν είχε απαντήσεις σε όλα τα καλάθια του Απόλλωνα και πήγε στα αποδυτήρια με το -3.

Το δεύτερο ημίχρονο, άρχισε ακόμα χειρότερα. Ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε να μην μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα, αφού τα συνεχόμενα λάθη και οι επιπολαιότητες, ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (47-32).  Ο αποκλεισμός περιπλανιόταν πάνω από το Λευκόθεο, ωστόσο τα δυο τάιμ άουτ του κ. Βόβορα αφύπνισαν επιτέλους την ομάδα μας. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο -10, αλλά τα δεδομένα παρέμειναν πολύ δύσκολα.

Στην 4η και καθοριστική περίοδο, είδαμε ένα διαφορετικό ΑΠΟΕΛ. Μια ομάδα παθιασμένη που να πιάνει τον παλμό του κόσμου και να αντεπιτίθεται.  Οι φίλοι της ομάδας μας δεν σταμάτησαν λεπτό να ενθαρρύνουν τους καλαθοσφαιριστές, οι οποίοι πέτυχαν 21 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά και δημιούργησαν προβάδισμα εννιά πόντων.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να αφήσει αυτή την πρόκριση να πάει χαμένη. Έκανε σωστή διαχείριση και τελικά κέρδισε εύκολα με 81-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 32-35, 48-58, 81-73.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Βόβορας): Στάνλεϊ 20 (1), Μπίγκς 6, Σιζόπουλος 15 (2), Κούνας 7, Παντούρης 13, Ράμσεϊ 12, Τέρνερ 8, Ντεμπουά.