ΚαλαθοσφαιραΚΥΡΙΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣΣωματειο

Νικητές και στο «Κίτιον» και 5 στα 5!

Την αήττητη της πορεία συνέχισε η καλαθοσφαιρική μας ομάδα η οποία πήρε και το ντέρμπι που έγινε στο «Κίτιον»,  κερδίζοντας την ΑΕΚ με 94-88, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της Κυριακής για την 6η αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League.

Η ομάδα μας έφθασε στις πέντε νίκες, στους ισάριθμους αγώνες που έχει δώσει ως τώρα.

Ήταν ένα συναρπαστικό ντέρμπι, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει προβάδισμα 19 πόντων στο 36`, αλλά η ΑΕΚ να πλησιάζει σε απόσταση βολής λίγο πριν από το τέλος, όταν μείωσε σε 90-88, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Thibodeaux που σημείωσε 19 πόντους (3/4 βολές, 8/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 7 επιθετικά, 8 αμυντικά) ενώ από πλευράς ΑΕΚ, κορυφαίος ήταν ο Χριστοδούλου, που σημείωσε 31 πόντους (10/10 βολές, 6/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, ένα επιθετικό, 5 αμυντικά)

Στο ξεκίνημα, ήταν η ΑΕΚ που απέκτησε ένα σημαντικό προβάδισμα, το οποίο είχε φθάσει ως και στους 10 πόντους (18-8 στο 5`). Όμως στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ βρήκε περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα και έτσι, μείωνε σταθερά τη διαφορά και όχι μόνο, αλλά στο 9` προηγήθηκε με 22-20 και ενώ με τη λήξη της 1ης περιόδου, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 22-22.

Μετά από ένα μικρό προβάδισμα για την ΑΕΚ, στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε εκ νέου μπροστά και μάλιστα στο 13`, πήρε προβάδισμα με +8 (34-26). Από εκείνο το σημείο και ως την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν σταθερά το προβάδισμα, που κυμάνθηκε από τους 4 ως και τους 9 πόντους, που ήταν και η διαφορά με την οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Σκορ 53-44 για τον ΑΠΟΕΛ.

Προβάδισμα με 10 πόντους (60-50) για πρώτη φορά στο παιχνίδι, απέκτησαν οι φιλοξενούμενοι στις αρχές της επανάληψης, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ρίξει τη διαφορά και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια, το προβάδισμα των γαλαζοκίτρινων, ανέβηκε στο +13 (67-54) και με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, το ύψος της διαφοράς έφθασε στους 18 πόντους και με το σκορ στο 76-58 για τον ΑΠΟΕΛ.

H διαφορά παρέμενε σε σταθερά ψηλά επίπεδα, πάντα για τον ΑΠΟΕΛ στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και έτσι, ο χρόνος κυλούσε υπέρ των φιλοξενουμένων. Παρότι η γηπεδούχος συνέχισε να προσπαθεί για να μειώσει δραστικά τη διαφορά, εν τούτοις ο ΑΠΟΕΛ κατάφερνε να διατηρείται σε απόσταση ασφαλείας και ενώ στο 36`, η διαφορά έφθασε στους 19 πόντους (84-65).

Με 15-2 σερί η ΑΕΚ μείωσε σε 86-80 στο 38` και έτσι, τα τελικά χρονικά σημεία απέκτησαν δραματικό χαρακτήρα. H AEK, πίεζε συνεχώς και λίγο πριν το τέλος, έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους, όταν μείωσε σε 88-85 και λίγο αργότερα σε 90-88.Τελικά, ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με 94-88.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 44-53, 58-76, 88-94.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Snider 21 (3), Χριστοδούλου 31 (3), Σιζόπουλος 7 (1), Hunt 9, Gresham 8, Tyus 7, Μανωλόπουλος, Κορωνίδης, Παντελή 3 (1), Μαντοβάνης 2.

ΑΠΟΕΛ (Λευτέρης Σούμποτιτς): Σιμιτζής, Carlbe 19 (1), Κουμής 2, Thibodeaux 19, Konjevic 28 (4), Γιανναράς 8 (2), Henry 4, Κοιλαράς 8 (2), Παπαμιχαήλ 6 (2).