ΚαλαθοσφαιραΣωματειο

Νίκησε και έγινε… αφεντικό του εαυτού του

Ο καλαθοσφαιρικός ΑΠΟΕΛ νίκησε χθες εκτός έδρας την Ομόνοια στην παράταση με 86-88 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για είσοδο στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Η ενημέρωση από το Σωματείο:

“Τεραστίων διαστάσεων νίκη, που του δίνει την κατάσταση στα χέρια του και τον καθιστά αφεντικό του εαυτού του στην κούρσα για είσοδο στα play-off του πρωταθλήματος, πήρε το απόγευμα της Τετάρτης ο καλαθοσφαιρικός ΑΠΟΕΛ.

Σε ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση, η ομάδα μας επικράτησε της Ομόνοιας με 86-88 και πλέον ορίζει αποκλειστικά και μόνο η ίδια την τύχη της, όσον αφορά την προοπτική συμμετοχής της στην τετράδα.

Ο ΑΠΟΕΛ κατέθεσε στο κλειστό του Αγίου Δομετίου αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα, αφού με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο κάλυψε διαφορά επτά πόντων, ενώ με εκπληκτικό ντεμαράζ στην παράταση και με σερί 10-0, πήρε μια από τις σημαντικότερες μέχρι τώρα νίκες του στη φετινή περίοδο.

Με τη νίκη αυτή, σε συνδυασμό με την ήττα του Απόλλωνα από την ΑΕΚ, ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε ήδη στην τέταρτη θέση, ενώ κερδίζοντας στην τελευταία αγωνιστική της δεύτερης φάσης τον Κεραυνό, ο οποίος σήμερα κέρδισε την ΕΝΠ, μπορεί να βρεθεί και ακόμη ψηλότερα. Κάτι που θα συμβεί, αν η ομάδα του Παριλιμνίου χάσει και τον τελευταίο της αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μουδιασμένα μπήκε στο παρκέ ο ΑΠΟΕΛ, που μέχρι τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα ήταν πίσω στο σκορ με 10-1. Η ομάδα μας αδυνατούσε να βρει ρυθμό και ο αντίπαλος διατηρούσε τη διαφορά των εννέα πόντων (15-6), ενώ το το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-12.

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά είχαν διάθεση και μείωσαν στους τέσσερις (25-21), αλλά η διαφορά επέστρεψε σε διψήφιο αριθμό (32-21, 38-28). Στο τελευταίο τετράλεπτο η ομάδα μας, με αντεπίθεση διαρκείας και με πολύ καλή άμυνα, έκανε σερί 10-0 και πήγε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 38-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πανομοιότυπο με το πρώτο. Η ομάδα μας δεν επέστρεψε συγκεντρωμένη στο παρκέ, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, που δημιούργησαν και κρατούσαν διαφορά 10 πόντων (52-42, 58-48) και με τον ΑΠΟΕΛ να μειώνει ελαφρώς προς το τέλος σε 60-53.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας τα έδωσε όλα για τη νίκη. Μείωνε σταδιακά τη διαφορά και πέντε λεπτά πριν την λήξη βρέθηκε στο -2 (67-65). Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και με σερί 5-0, οι γαλαζοκίτρινοι ισοφάρισαν σε 70-70, ενώ ακολούθως πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 72-70. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με την ομάδα μας να ισοφαρίζεται σε 74-74, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο αγώνας να πηγαίνει στην παράταση.

Στο πρώτο μισό της πεντάλεπτης παράτασης η ομάδα μας υστέρησε και βρέθηκε στο -7 (85-78), όμως, επέστρεψε δυναμικά και με σερί 10 πόντων πήρε μια σπουδαία νίκη με 88-86.

Αναλυτικά οι σκόρερ της ομάδας μας: Ηλιάδης 10, Μαραγκός 2, Μπέρι 25, Γκίλμπερτ 14, Λάντεν 25, Ιερωνυμίδης 2, Κούνας 10, Παπαμιχαήλ, Χατζηκώστα

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 38-38, 60-53, 74-74 (86-88)”