ΚαλαθοσφαιραΣωματειο

Νίκη επί της ΑΕΛ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι

Η ομάδα μας ήταν επικράτησε στο «γαλαζοκίτρινο» ντέρμπι του Κυπριακού μπάσκετ, όπου στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕΛ με 79-72, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που μεταδόθηκε ζωντανά από την Cytavision. Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ντόμινικ Πόιντερ με 25 πόντους (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με το σκορ να είναι στο 22-20 με το τέλος του δεκαλέπτου, ενώ παρόμοια ήταν η εικόνα στη συνέχεια όπου ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε στο ημίχρονο να προηγείται με 40-37.

Η ομάδα της Λευκωσίας μπήκε πιο καλά στην γ’ περίοδο. Στο 21:30 το σκορ ήταν στο 42-40 για τον ΑΠΟΕΛ, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν ένα σερί δεκαπέντε πόντων ως το 26:15 (πέντε ο Πόιντερ, τέσσερις ο Ομόγκο, από τρεις οι Γιανναράς-Μακ Γκιλ), με το σκορ να πηγαίνει στο 57-40. Η ΑΕΛ ήταν στη συνέχεια καλύτερη και κατάφερε να μειώσει σε 63-51 με το φινάλε της περιόδου.

Στο 31’ η ομάδα του Μάριου Αργυρού ήταν μπροστά με +13 (67-54), για να ακολουθήσει ένα σερί έντεκα πόντων για τους γηπεδούχους (πέντε πόντους ο Πιττάκας, από ένα τρίποντο οι Δανιήλ Μάγκνιγκαντ), μειώνοντας έτσι σε 67-65. Στο 37:30 το σκορ ήταν στο 71-69 για τον ΑΠΟΕΛ, ενώ ένα τρίποντο του Κοιλαρά έφερε την διαφορά στο +5 (74-69). Ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε το προβάδισμα του και έφυγε στο τέλος με το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 79-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 37-40, 51-63, 79-72