ΚαλαθοσφαιραΣωματειο

Μπλακ άουτ και βαριά ήττα…

Βαριά ήττα δέχθηκε χθες ο καλαθοσφαιρικός ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Αεκ με 106-76. Η Ομάδα μας δεν ξεκίνησε ιδανικά την β’ φάση της ΟΠΑΠ Basket League με τα επόμενα παιχνίδια να είναι καθοριστικής σημασίας για είσοδο στην τετράδα.

Η ενημέρωση από το Σωματείο:

“Ένα μπλακ άουτ τεσσάρων λεπτών στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, κατά το οποίο δέχθηκε σερί 20-0, ήταν αρκετό για να εκτροχιάσει τον ΑΠΟΕΛ από τη διεκδίκηση της νίκης απέναντι στην ΑΕΚ, στον πρώτο του αγώνα για τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας. Η ομάδα μας δέχθηκε το βράδυ της Τετάρτης βαριά ήττα με 106-76 και διέψευσε τις προσδοκίες για ιδανικό ξεκίνημα στη β’ φάση της ΟΠΑΠ Basket League.

Ισορροπημένο παιχνίδι

Ισορροπημένο παιχνίδι, με καλό ρυθμό και εναλλαγές στο σκορ. Αυτή ήταν η εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου στο «Κίτιον». Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοικτά, ήταν αρκετά εύστοχες και πήραν το προβάδισμα του αντιπάλου από τρεις φορές. Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε μέχρι και τέσσερις πόντους (6-10, 8-12, 13-17) και έκλεισε την πρώτη περίοδο με την υπέρ του διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, 26-27

Πλήρης κατάρρευση

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν διαφορετικό. Η ομάδα μας είχε το προβάδισμα στο πρώτο μισό και προηγήθηκε μέχρι πέντε πόντους (30-35, 35-40, 37-42). Ωστόσο, η συνέχεια μόνο ανάλογη δεν ήταν για τον ΑΠΟΕΛ, αφού με σερί 20-0 η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το 57-42.

Η εξέλιξη αυτή επηρέασε ανεπανόρθωτα τη ψυχολογία των καλαθοσφαιριστών μας, που δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και έφθασε στους 30 πόντους με το τέλος της τρίτης περιόδου, 86-56.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι δυο ομάδες έπαιξαν… ελεύθερα, πέτυχαν από 20 πόντους και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 106-76.

Αναλυτικά οι σκόρερ της ομάδας μας: Μαραγκός 10, Κοιλαράς 3 (1), Μπέρι 22 (1), Γκίλμπερντ 18 (3), Νορφλίντ 7 (1), Ηλιάδης 11 (1), Ιερωνυμίδης 2, Παπάμιχαηλ 3, Παναγιώτου, Χατζηκώστας.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 57-42, 86-56, 106-76”