Μεγάλη νίκη με πολλά μηνύματα

Ασταμάτητη η Ομάδα μας στο Β’ ημίχρονο του αποψινού αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος, πήρε μεγάλη νίκη με 6-1 στέλνοντας μηνύματα σε φίλους και εχθρούς.

Η Ομάδα μας ήταν πολύ καλή και στο Α’ ημίχρονο (1-1), αλλά είχε ν’ αντιμετωπίσει τον Ανορθωσιάτη διαιτητή Τσούκκα ο οποίος έκανε τα πάντα για να εκνευρίσει τους παίκτες μας και τα κατάφερε σε ένα μεγάλο βαθμό.

Η Ομάδα μας πήρε το προβάδισμα στο 7′ μετά από εντυπωσιακή κούρσα και σέντρα του Μιλάνοφ από τα δεξιά, ο Σωτηρίου με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαήλ.

Η Σαλαμίνα ισοφάρισε στο 14′ όταν ο Πάρντο έκανε το λάθος και ο Τσούκκας έδωσε πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μακρίεφ νίκησε τον Πάρντο και ισοφάρισε σε 1-1΄.

Στο 22΄ το σουτ του Εφραίμ έφυγε άουτ.

Στο 27′ ο Μακρίεφ υπέπεσε σε φάουλ πάνω στο Μοράις, χτυπώντας τον με τον αγκώνα και θα έπρεπε να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα αλλά ο Τσούκκας, ΔΕΝ…

Στο 28΄ το σουτ του Ντε Βινσέντι απέκρουσε ο Μιχαήλ.

Στο 39′ η κεφαλιά του Ντε Βινσέντι από κοντά, δεν βρήκε στόχο.

Στο 43΄ σουτ του Γιαννιώτα, απέκρουσε ο Μιχαήλ.

Η Ομάδα μας μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο Β’ ημίχρονο και αφού είχε την κατοχή της μπάλας προσπάθησε να βρει τον τρόπο να φτάσει στο δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρει μέχρι και το 61΄.

Ο Τόμας Ντε Βινσέντι με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Μιχαήλ κι έκανε το 2-1, ενώ έξι λεπτά αργότερα και μετά από σέντρα του Γιαννιώτα ο Βάντερ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και ουσιαστικά… σκότωσε το παιχνίδι.

Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος λίγο έλειψε να σημειώσει κι άλλο γκολ, όμως το σουτ που επιχειρησε σταμάτησε στο δοκάρι του Μιχαήλ στο 70΄.

Το τέταρτο γκολ ήρθε σαν φυσιλογική εξέλιξη, με τον Βινίσιους να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα, μετά από σέντρα του Ντε Βινσέντι στο 77΄, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Καβενάγκι πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, κάνοντας το 5-1, με τον Ντε Βινσέντι να σκοράρει εκ νέου στο 86΄, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Μερκής, Καρλάο, Μιλάνοφ (78΄ Στίλιτς), Σέρτζιο, Βινίσιους, Μοράις, Γιαννιώτας, Εφραίμ (54΄ Βάντερ), Ντε Βινσέντι, Σωτηρίου (60΄ Καβενάγκι).

Σαλαμίνα: Μιχαήλ, Άντιτς (46΄ Κολίνα), Ζάρκοβιτς, Τσιγκουίνι, Κυριάκου, Μπεμπά (45+4΄ Χριστοφή), Γκόμες, Τσούρτσουριτς, Λίλιου (64΄ Αδόρνο), Μακρίεφ, Πεδρίτο.

Κίτρινες Κάρτες: Μοράις, Πάρντο, Σέρτζιο – Μπεμπά, Μακρίεφ, Κυριάκου, Πεδρίτο, Ζάρκοβιτς, Χριστοφή (4η).

Κόκκινες Κάρτες: Γκόμες (2η κίτρινη).

Εισιτήρια: 5.016