ΣωματειοΧειροσφαίριση

Με το δεξί ο ΑΠΟΕΛ στο νέο πρωτάθλημα

Η ομάδα μας στην Χειροσφαίριση  μπήκε με το δεξί στο 38ο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ανδρών καθώς επιβλήθηκε 25-37 εκτός έδρας του νεοφώτιστου ΘΟΪ Αυγόρου, σε αγώνα που έγινε στο Λύκειο Αραδίππου.

Η ομάδα του Αυγόρου έμεινε κοντά στο σκορ στο α’ ημίχρονο που έκλεισε με 13-17 υπέρ των γαλαζοκίτρινων, οι οποίοι πάτησαν… γκάζι στο β’ ημίχρονο και ξέφυγαν στο σκορ, για να «καθαρίσουν» τον αγώνα με 12 γκολ διαφορά.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας  και του αγώνα ο Γιώργος Κολοκοτρώνης με 10 γκολ για να ακολουθήσει ο Κυριάκος Γεωργίου με 7. Έξι πρόσθεσε για τους γηπεδούχους ο Φλώρος Φλουρέντζου.

«Ήταν δύσκολος ο αγώνας. Παίξαμε καλά κυρίως στο β’ ημίχρονο όπου καταφέραμε να πάρουμε μεγάλη διαφορά στο σκορ από το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Πρέπει να βελτιωθούμε, να γίνουμε καλύτεροι» δήλωσε μετά τον αγώνα ο Κολοκοτρώνης.

Στο παιχνίδι της πρεμιέρας ο Παρνασσός κέρδισε πολύ εύκολα την επίσης νεοφώτιστη ομάδα της ΕΝ Αγίας Βαρβάρας με 32-14 σε αγώνα που έγινε στο κλειστό «Κυριάκος Πίσσης» το οποίο θα χρησιμοποιούν ως έδρα και οι δύο ομάδες.

Η αυλαία της πρώτης αγωνιστικής θα πέσει με την αναμέτρηση Προοδευτικός Πάφου – Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου την Τετάρτη (06/10 – 19:30).

Κβιλιτάια: «Ο καθένας ό,τι μπορεί για να πάρουμε τον ΑΠΟΕΛ εκεί που ανήκει»